Aktualności

Wszystkich Świętych 2016

dodano: 2016-11-03 18:39:17

„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.” 
(Elżbieta Daniszewska "Zaduszki")

1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Wtedy to oddajemy hołd tym wszystkim, którzy przebywają w niebie i oglądają Boże Oblicze. Święto to przypada na czas, kiedy jesień rządzi światem.  Rozkapryszona pora roku raz przybiera  naturę w piękne kolorowe szaty i pozwala słońcu nieśmiało wyglądać zza chmur i delikatnie smagać nasze twarze. Innym razem płacze deszczem i nie zachęca do wyjścia na spacer. Jednak bez względu na jej  humorki i chmurki 1 listopada zawsze  odwiedzamy cmentarze, by na chwilę zatrzymać się przy grobach najbliższych, zapalić znicz, usiąść na ławeczce i w ciszy zatopić się we wspomnieniach. W tym roku, by wybrać się w odwiedziny do tych, którzy odeszli,  musieliśmy włożyć na siebie ciepłe płaszcze i czapki, wziąć parasole, ponieważ padał deszcz, wiał wiatr, a słońce schowało się za chmurami. Mimo to cmentarz  w Lipianach tonął w białych, herbacianych, wrzosowych chryzantemach i różnobarwnych zniczach. Pojawili się wszyscy ci, którzy  w tym dniu pragnęli uczestniczyć we Mszy Świętej sprawowanej za dusze lipiańskich parafian, którzy „dobili do cichej przystani”.

Punktualnie o 11.30 sprzed zatopionej w jesiennych liściach kaplicy cmentarnej, alejkami wijącymi się pomiędzy pięknie udekorowanymi grobami, ruszyła procesja modlitewna w intencji zmarłych. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Andrzej Stolarski w asyście ks. wikarego Krzysztofa Żuka.  W każdym, nawet najbardziej ukrytym zakątku cmentarza można było usłyszeć  piękny i donośny śpiew ks. Krzysztofa, pełną pokory modlitwę ks. proboszcza i towarzyszących im wiernych. Niezwykłe i gorliwe słowa przeszywały nasze serca i uzmysławiały wszystkim obecnym, że tu na ziemi jesteśmy tylko na chwilę. Warto zatem chociaż na moment stanąć i zastanowić się nad swoim postępowaniem.

Kiedy procesja dotarła do ołtarza polowego, odmówiono fragment Koronki do Miłosierdzia Bożego za dusze w czyśćcu cierpiące. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych parafian.  Przewodniczył jej ks. proboszcz, który w  pouczającym kazaniu zwrócił uwagę na to, że pogoń za doczesnymi dobrami przysłania nam  to, co jest w życiu najważniejsze,  czyli miłość, którą powinniśmy okazywać bliźnim. Często, by osiągnąć cel i zaspokoić swoje ziemskie pragnienia, depczemy innych, a przecież w niebie nie będziemy jeździli mercedesami. Ci, którzy się w nim znajdą, będą przebywać u boku Pana, ciesząc się wieczną radością. Nasz pasterz uświadomił nam też, że podczas Mszy Świętej sprawowanej na cmentarzu winniśmy się godnie zachowywać, ponieważ tym, którzy odeszli i znajdują się w czyśćcu,  jedyne co możemy ofiarować i za co będą nam wdzięczni, to pełna oddania i miłości modlitwa. Tylko ona może im otworzyć bramy niebios i przynieść ukojenie.

 Po zakończeniu eucharystii księża poświęcili nowo postawione nagrobki, a my w ciszy, skupieniu i zadumie wróciliśmy do domów.

Bożena Kryśków

czytaj więcej »

Poświęcenie Krzyża

dodano: 2016-11-03 17:52:43

„Na rozstaju dróg mieszka dobry Bóg”

W naszym małym, przepięknie położonym miasteczku, na skraju ulic Mostowej i Sikorskiego  28 października 2016 r.  miała miejsce niezwykła uroczystość. O 15.00 ksiądz proboszcz  parafii pw. WNMP w Lipianach Andrzej Stolarski w asyście księdza wikarego Krzysztofa Żuka, po powierzeniu naszego miasteczka i jego mieszkańców Bożej opiece i wspólnym odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, poświęcił pierwszy w Lipianach krzyż przydrożny. Świadkami tego niecodziennego wydarzenia byli mieszkańcy Lipian i zaproszeni goście – starosta Pyrzyc Stanisław Stępień i wicestarosta Bartłomiej Królikowski. Następnie nasz duchowy przewodnik powiedział kilka ciepłych słów o roli  krzyża przydrożnego a także  odczytał wymowny napis znajdujący się na pamiątkowej tablicy: „Otoczę to miasto opieką i  ocalę je” (Iz.37,35) „W 1050. rocznicę Chrztu Polski na pamiątkę przynależności naszej Ojczyzny do cywilizacji  chrześcijańskiej i europejskiej stawiamy ten krzyż przydrożny. Słowa niniejsze umieszczamy na obelisku pochodzącym z ruin kościoła nieistniejącej, podlipiańskiej wsi Krepkin. Mieszkańcy Ziemi Lipiańskiej”.

Z kolei w imieniu inicjatorów przedsięwzięcia głos zabrała  prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj”, która stwierdziła, że wędrując po Polsce, można natknąć się w każdej miejscowości na krzyż przydrożny -  symbol świadczący o naszych korzeniach, tożsamości i przywiązaniu do tradycji. Jest on wszędzie obecny: na wsiach i ich skrajach, w ciszy leśnych duktów, na polach - otoczony falującym zbożem, na łąkach - zatopiony w polnych kwiatach, na skrzyżowaniach dróg i rozdrożach, w przydomowych ogrodach, nad rzeczkami i strumieniami. To cząstka naszej historii, tej naznaczonej miłością do Ojczyzny, trudem i znojem codziennego dnia i wielką wiarą wielu pokoleń, której nie złamały wszelkie przeciwności. Krzyże stawiane  na rozstajach dróg  witają gościnnie lub żegnają  błogosławieństwem Bożym wędrowców zmierzających w różne strony świata. Zdawać się może, że są od zawsze. Stanowią trwały element polskiego krajobrazu, jego niezaprzeczalną ozdobę. Dają nadzieję, wskazują drogę, chronią przed nieszczęściami, utwierdzają w wierze, przypominają o korzeniach, zachęcają do zastanowienia się nad własną egzystencją. Lipiany od 1945 roku przynależą do Polski, stanowią jej nierozerwalną cząstkę. Wierni korzeniom, tradycji i historii naszej umiłowanej Ojczyzny  mieszkańcy Lipian,  pragnąc związać ziemię lipiańską z rdzennymi terenami  naszej ukochanej Ojczyzny, wznieśli ten symbol, jakim jest krzyż przydrożny. Nadarzyła się ku temu wspaniała okazja - wspomniana już 1050. rocznica chrztu Polski.

Na zakończenie uroczystości starosta Pyrzyc z nieukrywaną radością wyraził przekonanie, że ten kawałek ziemi użyczony mieszkańcom Lipian przez Skarb Państwa i Powiat Pyrzyce został pięknie wykorzystany. Stwierdził też, iż nasze miasteczko powinno być dumne z tak pięknej inicjatywy.

To niezwykłe wydarzenie, choć trwało pół godziny, miało bardzo emocjonalną wymowę.

Bardzo dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli nam w postawieniu tego wspaniałego krzyża przydrożnego i tym, którzy przyczynili się do uświetnienia niezwykłej chwili jego poświęcenia.

Bożena Kryśków

czytaj więcej »

Drodzy Parafianie.

dodano: 2016-10-23 15:41:32

W piątek 28.10 o godz. 15.00 dokonamy uroczystego poświęcenia Krzyża na skrzyżowaniu ulic Mostowej i Władysława Sikorskiego. Uroczystości rozpoczniemy przy Krzyżu Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji Miasta.

Serdecznie zapraszamy!

czytaj więcej »

Wypominki

dodano: 2016-10-15 21:50:48

                     

Zbliża się  listopad, miesiąc poświęcony pamięci wszystkich Zmarłych Wiernych.

Kartki wypominkowe możemy zabrać przy wyjściu z kościoła.

Pamiętajmy o zapisaniu imion i nazwisk polecanych zmarłych w podstawowej formie, tzn. w mianowniku, np.: ZOFIA, JAN, TADEUSZ NOWAK. Ułatwi to kapłanom prawidłowe ich odczytywanie w czasie modlitwy wypominkowej.

Kartki możemy składać do specjalnej skarbony przy chrzcielnicy.

czytaj więcej »

Poświęcenie nowego TABERNAKULUM.

dodano: 2016-10-02 21:54:47

Dzisiejszej niedzieli, 2 października 2016 roku, dokonało się w naszej świątyni niezwykłe wydarzenie. Staliśmy się świadkami poświęcenia nowego Tabernakulum. Poprzednie, w skutek włamania do naszej Świątyni zostało skradzione wraz z Najświętszym Sakramentem.

Uroczystości przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię, JE ks. arcybiskup  Andrzej Dzięga.

Podczas mszy JE ks. arcybiskup poświęcił różańce dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej.

czytaj więcej »