Poświęcenie Krzyża

„Na rozstaju dróg mieszka dobry Bóg”

W naszym małym, przepięknie położonym miasteczku, na skraju ulic Mostowej i Sikorskiego  28 października 2016 r.  miała miejsce niezwykła uroczystość. O 15.00 ksiądz proboszcz  parafii pw. WNMP w Lipianach Andrzej Stolarski w asyście księdza wikarego Krzysztofa Żuka, po powierzeniu naszego miasteczka i jego mieszkańców Bożej opiece i wspólnym odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, poświęcił pierwszy w Lipianach krzyż przydrożny. Świadkami tego niecodziennego wydarzenia byli mieszkańcy Lipian i zaproszeni goście – starosta Pyrzyc Stanisław Stępień i wicestarosta Bartłomiej Królikowski. Następnie nasz duchowy przewodnik powiedział kilka ciepłych słów o roli  krzyża przydrożnego a także  odczytał wymowny napis znajdujący się na pamiątkowej tablicy: „Otoczę to miasto opieką i  ocalę je” (Iz.37,35) „W 1050. rocznicę Chrztu Polski na pamiątkę przynależności naszej Ojczyzny do cywilizacji  chrześcijańskiej i europejskiej stawiamy ten krzyż przydrożny. Słowa niniejsze umieszczamy na obelisku pochodzącym z ruin kościoła nieistniejącej, podlipiańskiej wsi Krepkin. Mieszkańcy Ziemi Lipiańskiej”.

Z kolei w imieniu inicjatorów przedsięwzięcia głos zabrała  prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj”, która stwierdziła, że wędrując po Polsce, można natknąć się w każdej miejscowości na krzyż przydrożny -  symbol świadczący o naszych korzeniach, tożsamości i przywiązaniu do tradycji. Jest on wszędzie obecny: na wsiach i ich skrajach, w ciszy leśnych duktów, na polach - otoczony falującym zbożem, na łąkach - zatopiony w polnych kwiatach, na skrzyżowaniach dróg i rozdrożach, w przydomowych ogrodach, nad rzeczkami i strumieniami. To cząstka naszej historii, tej naznaczonej miłością do Ojczyzny, trudem i znojem codziennego dnia i wielką wiarą wielu pokoleń, której nie złamały wszelkie przeciwności. Krzyże stawiane  na rozstajach dróg  witają gościnnie lub żegnają  błogosławieństwem Bożym wędrowców zmierzających w różne strony świata. Zdawać się może, że są od zawsze. Stanowią trwały element polskiego krajobrazu, jego niezaprzeczalną ozdobę. Dają nadzieję, wskazują drogę, chronią przed nieszczęściami, utwierdzają w wierze, przypominają o korzeniach, zachęcają do zastanowienia się nad własną egzystencją. Lipiany od 1945 roku przynależą do Polski, stanowią jej nierozerwalną cząstkę. Wierni korzeniom, tradycji i historii naszej umiłowanej Ojczyzny  mieszkańcy Lipian,  pragnąc związać ziemię lipiańską z rdzennymi terenami  naszej ukochanej Ojczyzny, wznieśli ten symbol, jakim jest krzyż przydrożny. Nadarzyła się ku temu wspaniała okazja - wspomniana już 1050. rocznica chrztu Polski.

Na zakończenie uroczystości starosta Pyrzyc z nieukrywaną radością wyraził przekonanie, że ten kawałek ziemi użyczony mieszkańcom Lipian przez Skarb Państwa i Powiat Pyrzyce został pięknie wykorzystany. Stwierdził też, iż nasze miasteczko powinno być dumne z tak pięknej inicjatywy.

To niezwykłe wydarzenie, choć trwało pół godziny, miało bardzo emocjonalną wymowę.

Bardzo dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli nam w postawieniu tego wspaniałego krzyża przydrożnego i tym, którzy przyczynili się do uświetnienia niezwykłej chwili jego poświęcenia.

Bożena Kryśków