Pielgrzymka do Częstochowy, Zakopanego i Krakowa

WRZEŚNIOWA ARCHIDIECEZJALNA PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY - ŚLADAMI MATKI BOŻEJ I ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

W dniach od 20.09. 2017 r. do 23.09.2017 r. wierni z naszej parafii pod opieką księdza proboszcza A. Stolarskiego udali się na 41. Archidiecezjalną Pielgrzymkę na Jasną Górę do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by przed Jej obliczem podziękować za wszystkie otrzymane łaski i zanieść do Jej stóp indywidualne, leżące nam na sercu intencje.

Trasa do Częstochowy wiodła przez Kraków, Zakopane i Tyniec. Wyruszyliśmy w środę około godziny 22.00. Po nocy spędzonej w autokarze dojechaliśmy do Krakowa.

Fot. Z. Przeździak

Zwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – kompleks sakralny, związany z życiem i działalnością św. Faustyny Kowalskiej, w którym znajduje się m.in. najbardziej znany wizerunek Jezusa Miłosiernego. Po eucharystii skierowaliśmy się do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się - ośrodka rzymskokatolickiego poświęconego życiu i twórczości św. papieża. Pełni on funkcję votum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły. Ma za zadanie upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa Jana Pawła II, promowanie duchowości, kultury i tradycji związanej z Jego osobą. Prowadzi także działalność naukową i edukacyjną oraz pomaga potrzebującym. 12 czerwca 2011 do dolnej kaplicy Sanktuarium została wprowadzona relikwia Jana Pawła II: ampułka z krwią.

Następnie udaliśmy się do Sanktuarium św. Brata Alberta, a później do centrum Krakowa, aby rzucić okiem na Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik A. Mickiewicza i krakowskie kwiaciarki.

Fot. Z. Przeździak

Po krótkim spacerze w strugach deszczu nasz autokar ruszył w kierunku Zakopanego. Do stolicy Tatr dotarliśmy wieczorem. Po zakwaterowaniu się ruszyliśmy na Krupówki, by rozgrzać się zbójnicką herbatką. Mimo nie najlepszej pogody, humory nam dopisywały, bo miłym pogawędkom towarzyszyła góralska muzyka w wykonaniu sympatycznej regionalnej kapeli.

Rano 22 września nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane jako votum za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. 7 czerwca 1997, w czasie VI pielgrzymki do Polski Świątynię konsekrował sam nasz Papież.

Fot. Z. Przeździak

Z Sanktuarium na Krzeptówkach podążyliśmy do Tyńca. Po zwiedzeniu Opactwa Benedyktynów z XIII w. i zakupieniu ich niezwykłych specyfików ruszyliśmy do Częstochowy, by o godz. 20.30 wspólnie z pielgrzymami i duchownymi z Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej uroczyście wejść do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i przywitać się z OO. Paulinami. O godz. 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Następnie odbyło się czuwanie modlitewne przed Cudownym Obrazem Matki Bożej prowadzone przez wspólnotę Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, siostry zakonne i młodzież naszej Archidiecezji. O północy w Bazylice Jasnogórskiej odprawiona została uroczysta Eucharystia. Przewodniczył jej ks. biskup M.B. Kruszyłowicz, a homilię wygłosił ks. biskup H. Wejman. W godz. 1.30 - 4.30 czuwaliśmy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a na zakończenie pielgrzymki - w sobotę o 9.00 odbyła się na Wałach Jasnogórskich Droga Krzyżowa, po której ks. biskup H. Wejman pod figurą św. Jana Pawła II nas pobłogosławił.

Była to pielgrzymka połączona z prawdziwą pokutą, ponieważ podczas jej trwania nieustannie z nieba spływały strugi deszczu. Jednak dla nas najważniejsze były przeżycia duchowe, a tych nie brakowało. Pełni mocnych i niezapomnianych wrażeń wieczorem wróciliśmy do Lipian.

Tekst:

Bożena Kryśków