Msza Prymicyjna ks. Pawła Kuchnickiego 12.06.2016

Prymicje - pierwsza Msza św. odprawiona przez nowo wyświęconego kapłana w rodzinnej parafii. Jest to Eucharystia szczególnie uroczysta i niezwykle ważna zarówno dla młodego księdza, jak i dla całej parafii. Wspominając ten czas kapłani często podkreślają, że był to jeden z najważniejszych momentów w ich życiu, ogromne przeżycie, którego nigdy nie zapomną.

Jest to Eucharystia wyjątkowa - towarzyszy jej mobilizacja społeczności parafialnej, świąteczna oprawa, niezapomniane wrażenia.   Neoprezbiterowi w drodze do kościoła towarzyszy uroczysty orszak, w procesji asystują księża, rodzina, przyjaciele, osoby  śpiewające.  W naszej  parafii prymicjant szedł otoczony dużym wiankiem , którego trzymają dziewczyny.

Podczas  odprawianej  pierwszy raz  Eucharystii nie brakowało wzruszeń, podziękowań dla rodziny, kapłanów, którzy pomagali młodemu neoprezbiterowi wzrastać. Nie brakowało też życzeń od dumnych parafian, kwiatów i prezentów. Po Mszy prymicyjnej neoprezbiter udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa. To błogosławieństwo jest szczególnie uroczyste i osobiste. Prymicjant nakłada ręce na głowę, każdego, kto do niego podchodzi i wymawia słowa błogosławieństwa, czasem jeśli kogoś zna bliżej, zamieni z nim kilka osobistych słów, podziękuje za obecność na wyjątkowej dla niego Mszy św.  To moment zupełnie wyjątkowy, wzruszający, łączy jeszcze ściślej z młodym kapłanem, o którym zawsze pamiętamy w modlitwie.
Każdy z uczestników Prymicji otrzymał również pamiątkowy obrazek.