PEREGRYNACJA SYMBOLI ŚDM W LIPIANACH

 

Światowe Dni Młodych to międzynarodowe spotkania młodych katolików z całego świata. Obchodzone są każdego roku w diecezjach, a co dwa lub trzy lata pod przewodnictwem Ojca Świętego w wyznaczonym przez niego miejscu na świecie. Są one okazją do tego, aby wraz ze swoimi katechetami, duszpasterzami oraz biskupami wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa. Corocznie tematyka spotkań wyznaczana jest przez papieża. Ojciec Święty kieruje do młodych orędzie, którego treści są rozwijane podczas spotkań w parafiach. Geneza Światowych Dni Młodych sięga Niedzieli Palmowej roku 1984, kiedy odbył się Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia. Tydzień później, 22 kwietnia, Jan Paweł II przekazał młodzieży drewniany Krzyż Roku Świętego (do dziś jest symbolem ŚDM), na którym zostały wyryte słowa papieża w czterech językach: „Nieście go po całym świecie jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Następna Wielkanoc 1985 - w Międzynarodowym Roku Młodzieży - przyniosła kolejne spotkanie młodych z papieżem. Do Rzymu przybyło wówczas 350 tys. osób z całego świata. Oficjalnie jednak datę 20 grudnia 1985 uznaje się za dzień ustanowienia ŚDM. Wtedy właśnie Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym prze niego miejscy jako spotkanie międzynarodowe. Pierwszy Światowy Dzień Młodzieży (jeszcze w wymiarze diecezjalnym) odbył się w Niedzielę Męki Pańskiej 1986 roku pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1P 3, 15).

Od 2003 r. symbolem ŚDM jest również Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Jej podarowanie jest ściśle związane z obchodzonym wtedy Rokiem Różańca. Papież skierował do młodych w orędzie, którego mottem były słowa: Oto Matka Twoja (J 19,27). Oba znaki przekazane przez Ojca Świętego krążą po świecie, gromadząc na modlitwie wiele osób. Krzyż wraz z Ikoną są za każdym razem przekazywane do kraju, w którym odbywać się będą Dni Młodych. Kolejne Światowe Dni Młodych odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie. Ich przesłanie brzmi: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią"(Mt 5,7)

Nasza parafia miała niesłychane szczęście, bowiem 19 lutego 2016 r. gościliśmy w kościele pw. WNMP w Lipianach Symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż i Ikonę Matki Bożej. Po ich serdecznym powitaniu przy schodach naszego Domu Bożego przez młodzież, księży, służbę liturgiczną i parafian skierowaliśmy się do świątyni, w której odbyły się główne uroczystości. Młodzież przygotowała film przedstawiający genezę ŚDM, następnie ujmująco poprowadziła Różaniec. Po chwilach pełnej skupienia adoracji odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 15.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, która wiodła ulicami naszego miasta. Wzruszające przesłania kolejnych stacji przeczytali zarówno młodzież, jaki starsi nasi parafianie. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, podczas której przejmującą homilię wygłosił ks. arcybiskup Andrzej Dzięga. Duchowy przewodnik naszej diecezji i towarzyszący mu kapłani pozostali z nami do godziny 20.00., kiedy to odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i pożegnaliśmy Symbole, odprowadzając je przy wtórze hymnu ŚDM. Chwile, które przeżyliśmy, pozostaną nam w pamięci do końca naszej ziemskiej wędrówki. Oddychaliśmy westchnieniem Jana Pawła II. Czuliśmy dotyk jego dłoni na drewnianej relikwii. Podczas pełnej skupienia modlitwy i adoracji Symboli niejednemu sercu ukazał się niezapomniany wizerunek ukochanego papieża, skromnego pasterza w białej szacie, słaniającego się pod wpływem ciężaru krzyża, który z olbrzymią miłością dźwigał po kres swojego życia. Byliśmy pewni, że Święty Jan Paweł II towarzyszy nam podczas modlitwy, jest obecny i błogosławi nas i naszą świątynię. Parafianie z lipiańskiego dekanatu pokazali kolejny raz, że możemy na nich liczyć. Licznie uczestniczyli w tym wielkim święcie

Mszę Świętą, adorację Krzyża i Ikony uświetnił występ zespołu „Muzyczne Emocje” (z ks. R. Żołnierzów) i chóru parafialnego. Podczas siedmiogodzinnej modlitwy można było w budynku Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj” posilić się przepysznym ciastem, upieczonym przez nasze niezawodne parafianki i ogrzać się ciepłą herbatą i kawą przez nie serwowaną. Wszystkim, którzy przyczynili się do przeżycia tak wzruszających emocji w naszym kościele, serdeczne Bóg zapłać.

 

Bożena Kryśków

Galeria zdjęć