„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi, dla Was kolędujemy!”

Tradycyjnie, jak co roku, przed uroczystą pasterką w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny lipiańska młodzież wraz z opiekunami przygotowała jasełka. Wzruszającą inscenizację, przedstawiającą narodziny Jezusa, podziwiali zarówno licznie przybyli mieszkańcy naszego miasteczka, jak i ich goście. Świąteczny, kolędowy nastrój towarzyszył wszystkim wiernym, którzy z zapartym tchem śledzili losy Świętej Rodziny. W postać Marii wcieliła się Aleksandra Szmidt. Zagrała swoją rolę bardzo przejmująco. Józefa, męża św. Panienki, brawurowo odegrał Wojciech Wereśniak.

Widzów zaskoczyła wspaniałą kreacją Wiktoria Bednarz, która przeobraziła się w Jagusię, nieszczęśliwą sierotkę. Jej brata – pasterza Jaśka – przekonująco zagrał Łukasz Ciszewski. Niezwykłą atmosferę stworzyły anioły, które nie tylko ożywiały fabułę słowem mówionym, ale także popisały się wdzięcznymi ruchami podczas układów tanecznych. Starsze niebiańskie istoty zagrały: Weronika Binkowska, Oliwia Sobieraj, Agata Pietrzak, Olimpia Szmigiel, Aneta Tomczak. Natomiast młodsze aniołki to: Alicja Drozdowska, Karina Miszkiewicz, Weronika Pietrzak, Maja Sawa, Roksana Woźniak. Góralski wątek ciekawie zinterpretowali pasterze. Role młodych owczarzy kunsztownie odegrali: Natan Boguszewski, Łukasz Drozdowski, Filip Łukowski. Nie byłoby jasełek bez Trzech Króli. Dostojnych władców wymownie i ze sporym zaangażowaniem odtworzyli: Mateusz Kaniewski, Maciej Sidor i Ignacy Sulżyc.

Nad oprawą muzyczną przedstawienia czuwał ksiądz Robert Żołnierzów, który (jak zwykle) w mistrzowskim stylu zagrał na gitarze. Wraz z Martą Malanowską wspaniale zaśpiewali wzruszające kolędy. Przepiękną scenerię spektaklu przygotowali: Renata Krężel, Tomasz Krężel i Józef Kuchnicki. Efekty akustyczne i świetlne były udziałem: Damiana Szopy, Dawida Raka, Roberta Drozdowskiego i Roberta Łukowskiego. Nad całością czuwały Beata Kaniewska i Bożena Kryśków przy dużym zaangażowaniu Iwony Drozdowskiej i Genowefy Tomczak.

Organizatorzy pragną także podziękować za pomoc w organizacji jasełek rodzicom młodych artystów oraz pracownikom Miejskiej i Gminnej Biblioteki i Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Lipianach.