UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Święto ustanowiono przede wszystkim ku czci świętych anonimowych, niewyniesionych oficjalnie na ołtarze. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku. W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Uroczystość Wszystkich Świętych celebrowana była na Cmentarzu Komunalnym w Lipianach w liturgii Mszy świętej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Proboszcz naszej parafii – Ks. Kanonik Dziekan dr Franciszek Szydłowski, a słowo boże wygłosił Ks. Prałat mgr Andrzej Pastuszak – Proboszcz Parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Szczecinie. Mszę św. poprzedziła procesja do pięciu stacji rozpoczynająca się przy grobach kapłańskich i wspólna modlitwa nad grobami. Zgodnie z tradycją Ks. Kanonik odczytał nazwiska osób z naszej parafii zmarłych w ciągu minionego roku.

Przypominamy, że do 8 listopada każdy, kto jest w stanie łaski uświęcającej, kto pobożnie nawiedzi cmentarz i pomodli się w intencji Ojca św. może uzyskać odpust zupełny za zmarłych. To najlepsze, co możemy ofiarować naszym Bliskim zmarłym!