DZIEŃ PAPIESKI

W tym roku już po raz XVIII obchodzony był w całym kraju Dzień Papieski. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Promieniowanie ojcostwa” zaczerpnięte zostało z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka.

W Lipianach również uczciliśmy naszego wielkiego rodaka. 14 października na każdej Mszy Św. dzieci z przykościelnej scholki pod kierunkiem pani Bożeny Kryśków zaprezentowały montaż słowno-muzyczny zawierający wspomnienia o Karolu Wojtyle, jego ulubione pieśni oraz skierowane do nas nauki.

Ksiądz proboszcz i zgromadzeni w świątyni wierni docenili wysiłek dzieci nagradzając je gromkimi brawami.

Przeprowadzona została także zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pieniądze zostaną przekazane na stypendia  dla zdolnej młodzieży, która pochodzi z ubogich rodzin i pragnie pogłębiać swoją wiedzę.

"Polska jest Matką szczególną, która wiele przecierpiała, dlatego też ma prawo do Miłości szczególnej”

                                                                                                                                                              (Jan Paweł II)

14 października 2018 przed każdą Mszą św. w świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lipianach miało miejsce niezwykłe, pełne wzruszających momentów wydarzenie. Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj” przygotowało spektakl słowno – muzyczny, współfinansowany przez Powiat Pyrzycki, poświęcony 40. rocznicy pontyfikatu Św. Jana Pawła II i 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości. Tych wydarzeń nie można było nie połączyć, ponieważ Ojciec Św., mimo tego że był obywatelem świata, to przede wszystkim czuł się  Polakiem rozmiłowanym we własnym kraju. Kiedy nasza Ojczyzna cierpiała, łkała też i Jego dusza.  O tej swojej wielkiej miłości pisał w wierszach, które wyszły spod Jego pióra. 
Widzowie zgromadzeni w lipiańskiej świątyni i w  kapliczce w Skrzynce mogli, delektując się strofami poezji Św. Papieża, przy akompaniamencie Jego ulubionych pieśni i słów, które wypowiedział podczas swojego pontyfikatu, poznać bezmiar miłości, jaką darzył  Św. Jan Paweł II Ojca Niebiańskiego i Polskę. Utożsamiał On patriotyzm z poszanowaniem obyczajów, rodzimej tradycji, przyrody, z szacunkiem dla rodziców. Uważał, że Ojczyzna jest stanem posiadania nie tylko terytorium, ale także wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu. Zaznaczał, że kultura europejska, a tym samym polska opiera się na wartościach chrześcijańskich. Powinniśmy o tym pamiętać. Przestrzegał też przed nacjonalizmem, który nie liczy się z prawami innych. Odbierał patriotyzm jako poszanowanie praw innych narodów tak, jak własnych. Twierdził, że jest to droga do uporządkowanej miłości społecznej. 
Te ponadczasowe wartości mogliśmy sobie przypomnieć dzięki  naszej wspaniałej młodzieży z Zespołu Szkół w Lipianach, która wiernie oddała uczucia wielkiego Polaka. Montaż słowno – muzyczny bardzo spodobał się parafianom, którzy towarzyszyli młodym wykonawcom podczas śpiewania takich pieśni, jak: „Barka”, „Moje miasto Wadowice”, „Jezus siłą mą” czy „Pytasz mnie”. Mamy nadzieję, że przesłania Św. Jana Pawła II i uczucia towarzyszące wspomnieniu o tej wielkiej postaci pozostaną w sercach odbiorców na długo. 
Dziękujemy naszym artystom: Alicji Piróg, Annie Spychała, Marlenie Orman, Hannie Boguszewskiej, Hannie Malanowskiej, Zuzannie Ciszewskiej, Martynie Łukowskiej, Oliwii Kozłowskiej, Wiktorii Kotlarz, Sarze Staniszewski, Pawłowi Zielińskiemu, Rafałowi Maruszczakowi, Adamowi Grudzińskiemu i Filipowi Łukowskiemu za niezapomniane przeżycia, nagrodzone owacjami przez widzów i słodkim poczęstunkiem ze strony księdza proboszcza A. Stolarskiego. Scenografię spektaklu przygotowali Elżbieta i  Eugeniusz Jankowscy. Nad oprawą  muzyczną czuwali Damian Szopa i Michał Jura (MGOK w Lipianach). Kłaniamy się paniom: Renacie Gawin, Magdalenie Kotlarz, Dorocie Grudzińskiej, Małgorzacie Staniszewski, Dorocie Boguszewskiej, Marzenie Zielińskiej za pomoc w opiece nad dziećmi i przygotowanie poczęstunku. Podziękowanie składamy także Powiatowi Pyrzyckiemu za dofinansowanie koncertu.
Nad całością czuwały: Marta Malanowska, Renata Piróg i Bożena Kryśków. Nagranie występu wykonała Ewa Denisewicz. 

Bożena Kryśków