Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej to bardzo ważny dzień dla naszej parafii, gdyż patronuje jej właśnie Wniebowzięta Maryja.

W tym dniu gościliśmy Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Henryka Wejmana, który odprawił uroczystą Mszę Świętą i dokonał poświęcenia ikony przedstawiającej Matkę Boską Zielną przywiezionej z Grecji przez uczestników pielgrzymki jako dar dla lipiańskiego kościoła.

Ks. Biskup w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na znaczenie słowa wniebowzięcie i podkreślił, że Maryja  choć pełna łaski, podobnie jak my była tylko człowiekiem, dlatego nie wstąpiła do Nieba, ale została do niego wzięta przez Chrystusa. Uświadomił nam, iż rzeczywistość, w której żyjemy nie jest przeszkodą do zjednoczenia z Bogiem, lecz środkiem do osiągnięcia z Nim głębokiej pełnej miłości więzi. Docenił  dążenie parafian do poprawy stanu technicznego świątyni oraz zadbanie o jej świąteczny wystrój składając na ręce ks. Proboszcza podziękowanie za dotychczasowe działania i zaangażowanie w ten proces.

Po uczcie duchowej nadszedł czas na radosne świętowanie podczas „VII Biesiady na Rynku”, którą zaszczycili swoją obecnością Jego Ekscelencja Ks. Biskup Henryk Wejman, Proboszcz naszej parafii Ks. Kanonik Andrzej Stolarski, Ks. Krzysztof Żuk i księża z okolicznych parafii, przedstawiciele władz samorządowych –  radny Sejmiku  Wojewódzkiego Olgierd Kustosz, Wicestarosta Bartłomiej Królikowski, Członek Zarządu  Powiatu Ewa Gąsiorowska-Nawój i Burmistrz Lipian Krzysztof Boguszewski.

Po serdecznych słowach wypowiedzianych przez nich w kierunku organizatorów biesiady i widzów, rozpoczęła się przednia zabawa. Licznie przybyłych mieszkańców Lipian bawili Schola i Przyjaciele, tancerze z zespołu Fuzja z Myśliborza (A. Drozdowska i M. Guz), zespół „Sonata” z Mostkowa oraz zespół „Cygańskie Książęta” składający się z wnuków Don Vasyla. W przerwach między występami artystów można było podziwiać wystawy „W poszukiwaniu kapsuły czasu” i „Na tropie Hansika z Lipian” oraz spotkać się z byłym mieszkańcem Lipian Hansem Kassube. Były też liczne atrakcje dla naszych najmłodszych mieszkańców –  dmuchane zamki, kącik zabaw dla dzieci, konkursy plastyczne. Bawiliśmy się świetnie słuchając znanych i lubianych utworów, ucząc się tańca „Zorba” oraz tańcząc w rytmie popularnych melodii.

Ewa Denisewicz

Galeria zdjęć