Odpust Parafialny z biesiadą na rynku

W środę 15 sierpnia była uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny lub inaczej Matki Boskiej Zielnej. Z okazji tego Święta w naszym kościele parafialnym przeżywaliśmy odpust, o godz. 14:30 odbył się na dziedzińcu kościelnym po raz pierwszy w historii parafii konkurs na najpiękniejszy bukiet z ziół i kwiatów, oraz pierwocin zbóż. Uroczysta Msza Święta odpustowa została odprawiona o godzinie 15:00 pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. kan. Dziekana dr Franciszka Szydłowskiego, a kaznodzieją podczas Eucharystii był wicedziekan dekanatu Lipiany ks. Ryszard Iwaniuk.

W czasie wygłoszonej homilii ks. Ryszard wspominał o tym, jak ważne dla nas ludzi wierzących są sakramenty święte, najbardziej przy tym poruszając sakrament małżeństwa. Mówił także o roli Matki Bożej w naszym życiu, abyśmy nie bali się stawiać w naszym życiu na Maryję, abyśmy z naszymi troskami, problemami, ale także z radościami szli do Maryi, powierzając Jej opiece całych siebie, swoje rodziny. Wspominał, jak ważna jest Matka Boża także i teraz, tu gdzie przebywamy. Mówił o tym, że Ona ciągle jest, bo przecież przy Jej ołtarzach zawsze stawiamy świeże kwiaty, a te z kolei daje się osobom, które są między nami. Pamiętajmy o Maryi w naszym życiu, postawmy wszystko na Maryję, nie lękajmy się oddać w Jej ręce naszego życia, a na pewno przyniesie nam to oczekiwane owoce. Powiedzmy za naszym rodakiem, dziś już błogosławionym Janem Pawłem II: „Totus Tuus ego sum et omnia mea Tua sunt. Accipio Te in mea omnia. Praebe mihi cor Tuum, Maria.” („Jestem cały Twój i wszystko, co moje, do Ciebie należy. Przyjmuję Ciebie całym sobą. Daj mi Swoje serce, Maryjo.”).

Uroczystą liturgię Mszy Świętej uświetniła grupa lipiańskich ministrantów, z których to jesteśmy bardzo dumni. Wyrażamy również nadzieję, że tak jak do tej pory trwają, tak też będą trwać przy Chrystusowym ołtarzu. Również ich polecajmy opiece Najświętszej Maryi Panny.

Dalsze uroczystości odpustowe odbywały się w miłej atmosferze muzycznej na rynku, gdzie było wiele różnych atrakcji.