Ogłoszenia duszpasterskie 07.02.2016 r

V NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 7:00, 11:30 i 18:00. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie. W tym dniu rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele.

2. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18 a rozpoczęciem 60 roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek!

3. Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Podczas Eucharystii o godz. 7:00 i 18:00 pomodlimy się za chorych i tych, którzy nimi się opiekują.

4. W piątek natomiast rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich Parafian. Dzieci zapraszamy na godz. 16:30, a młodzież i dorosłych na godz. 18:00, a zaraz po Niej Msza św. Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz.17:00 będziemy śpiewać Gorzkie Żale i będziemy słuchać kazań pasyjnych.

5. Drodzy Parafianie! W związku z tym, że w piątek 19 lutego czeka nas niezwykłe spotkanie z Symbolami Światowych Dni Młodych - z Krzyżem poświęconym w 1984 r. Przez św. Jana Pawła II i Rzymską Ikoną Matki Bożej – mamy ogromną prośbę, abyście Państwo aktywnie zaangażowali się w to wydarzenie. Musimy z oddaniem poświęcić Jezusowi to piątkowe popołudnie od godziny 13.00 do 20.00. Przyjmując z radością Krzyż i Ikonę, otwierając na oścież drzwi naszej lipiańskiej świątyni, okażemy swoją miłość Jezusowi, Najświętszej Mateńce i św. Janowi Pawłowi II. Naszego wielkiego świętego nie ma fizycznie wśród nas, ale obecny jest duchem. W tym dniu będzie nawiedzał naszą parafię ze szczególną troską. Towarzyszyć mu będzie Jego ukochana Matka, z którą nigdy się nie rozstawał, i której powierzył siebie w całości. Będziemy mieli okazję ofiarować Im nasze zmartwienia i troski w sposób szczególny. Nie zrobimy tego, gdy nie będzie nas w świątyni, a więc już dziś zarezerwujmy sobie czas na spotkanie z Jezusem, Mateńką Najświętszą, św. Janem Pawłem II. Mszę Świętą o godz. 17:00 celebrować będzie ks. Abp Andrzej Dzięga. Dajmy świadectwo naszej wiary, pokażmy, że jesteśmy jednym ciałem, oddaną Bogu wspólnotą. Zadbajmy, aby w naszej świątyni nie zabrakło dzieci i młodzieży. Krzyż ŚDM to też nić łącząca tych wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć w ŚDM i nie spotkają się osobiście z papieżem Franciszkiem. On zaniesie nasze prośby do stóp Ojca Świętego. Taka okazja się może już nie zdarzyć. Osoby, które aktywnie chcą się włączyć w to piękne, ale też i wymagające przedsięwzięcie, prosimy o przyjście dzisiaj na godzinę 15:00 do świątyni. Każda para rąk się przyda. Liczymy na Państwa obecność. Dokładny program uroczystości przedstawimy na stronie parafii i podamy w najbliższą niedzielę.

6. W tym roku w kwietniu przypada Jubileusz 1050 – lecia chrztu Polski w związku z tym zachęcamy wszystkich parafian, aby w naszych domach odnowić zwyczaj wieszania przy drzwiach wejściowych kropielniczki, która będzie przypominać nam o darze chrztu świętego. Dzięki niej odkryjemy drogę duchowości chrzcielnej. Koszt kropielniczki - 15 zł (11 zł to koszt produkcji, reszta przeznaczona jest na fundusz młodzieżowy w parafii rozprowadzającej kropielniczki). Parafianie, którzy chcą zakupić kropielniczkę, mogą zapisać się na liście wystawionej w zakrystii. Do nabycia też będą miniaturki symboli ŚDM w cenie 6,50 zł/szt. Zamówić je można w sposób taki sam jak kropielniczki.

7. Stowarzyszenie „Zaczynaj” przypomina, że za tydzień przypada druga niedziela miesiąca, w związku z tym tradycyjnie przeprowadzona zostanie kwesta na remont świątyni.

8. Prasa katolicka do odebrania w zakrystii. Zachęcamy do zaprenumerowania 2 wolnych numerów tygodnika „Niiedziela”.

ks. mgr Robert Żołnierzów

Wikariusz

.

Prasa katolicka – jest do nabycia w zakrystii u pana kościelnego!