Ogłoszenia duszpasterskie 28.03.2021 A.D.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Niedziela Palmowa 28.03.2021 r.

1. Dziś Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Na każdej Mszy Św. poświęcamy palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
Zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dzisiaj o 17:15. Na Gorzkich Żalach zbierać będziemy ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Ofiary na kwiaty można również składać do skarbony wystawionej przed ołtarzem.

Dzisiaj po każdej Mszy świętej przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiary do puszek, które zostaną przekazane na pomoc w leczeniu i rehabilitacji Szymona, naszego małego parafianina, ucznia drugiej klasy Szkoły Podstawowej, który zmaga się z chorobą nowotworową.

2. Spowiedź św. przed świętami będzie od poniedziałku do środy przed Mszą św. o 7:00 i od godz. 17:30.

3. Gdyby ktoś życzył sobie odwiedzin księdza ze spowiedzią i Komunią św. u chorych, to jest możliwość indywidualnego umówienia się na taką wizytę przed Świętami na środę 31.03. od godz. 8:30. 

4. Ze względu na pandemię nie będzie w tym roku Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta.

5. W Wielki Czwartek o 18:00 na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przeżyjemy ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament pozostawimy w symbolicznej ciemnicy. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21:00.

6. W Wielki Piątek od godz. 9:00 będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 15:00 w kościele odbędzie się Droga Krzyżowa, po niej będzie adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 18:00, po czym rozpoczniemy liturgię Wielkiego Piątku. Tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy Św., a tylko podniosłą liturgię Męki Pańskiej, której centralnym momentem jest odsłonięcie i adoracja Krzyża. Krzyż adorujemy w tym roku przez przyklęknięcie bądź pokłon, a nie przez pocałunek. Na zakończenie liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu. Adoracja przy Grobie Pańskim trwać będzie do 21:00. W Wielki Piątek rozpoczynamy nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Koronkę do Bożego Miłosierdzia odmówimy o godz. 21:00.
Tego dnia obowiązuje post ścisły – osoby powyżej 14-tego roku życia zobowiązane są do powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych, natomiast osoby miedzy 18-tym i 60-tym rokiem życia zobowiązane są ponadto do ograniczenia ilości pokarmów do trzech posiłków, w tym tylko jeden można spożyć do syta.

7. Wielka Sobota jest dniem ciszy, zadumy i adoracji przy Grobie Pańskim. Adoracja przy grobie Chrystusa rozpocznie się o 9:00 a zakończy o 18:00, Kościół będzie wtedy przygotowywany do Wigilii Paschalnej. 

8. Poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół odbędzie się w kościele o 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00.

Tego dnia będzie można swoimi ofiarami wspomóc leczenie i rehabilitację Szymona i Oliwii.

Poświęcenie pokarmów na wioskach przy przydrożnych krzyżach będzie miało miejsce w:

  • Mironowie o 10:00,
  • Osetnej o 10:20,
  • Skrzynce o 10:40,
  • Miedzyniu o 11:00,
  • Żarnowie o 11:20, 
  • Prądniku o 11:40.

9. O godz. 21:00 rozpoczniemy Wigilię Paschalną, która jest centralną, najważniejszą liturgią Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to najważniejsza.Msza Św. w całym roku liturgicznym. W czasie jej trwania Kościół stopniowo odsłania nam tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa. Na tę liturgię przynosimy świece. W tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej wokół kościoła.

10. Msze Św. w pierwszy i drugi dzień Świąt Zmartwychwstania sprawowane będą wg porządku niedzielnego z wyjątkiem Mszy Św. o 8:00, czyli pierwsza Msza św. będzie o godz. 9:30.

11. Nasza parafia będzie transmitować w Internecie i na falach Radia Plus Lipiany Liturgię każdego dnia Triduum Paschalnego oraz Msze w Pierwszy i Drugi Dzień Świąt o godz. 11:00.

12. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia od Niedzieli Zmartwychwstania odmawiać będziemy codziennie na rozpoczęcie wieczornej Mszy Świętej.

13. Z racji na przypadającą za tydzień Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zmiana tajemnic Żywego Różańca odbędzie się wyjątkowo w Drugi Dzień Świąt, tj. 05.04.

14. Przypominamy o sanitarnych zasadach bezpieczeństwa, czyli obowiązku zachowania odpowiedniego dystansu od innych osób oraz konieczności noszenia w kościele maseczki.

15. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia obfitości Bożych Łask. Za wszelkie przejawy życzliwości i ofiary – Serdeczne Bóg Zapłać.
                                                                                   

                                                                            Ks. Kanonik Andrzej Stolarski

                                                                                           PROBOSZCZ