Ogłoszenia duszpasterskie 05.04.2020 A.D.

Niedziela Palmowa

1. Dziś przypada pierwsza niedziela miesiąca, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Na zakończenie każdej Mszy św. śpiewamy Suplikacje prosząc o zatrzymanie epidemii.

Zmiana tajemnic Żywego Różańca wyjątkowo we własnym zakresie.

2. Wprowadzone zostały następujące zmiany w naszej parafii:

• Msze św. sprawowane są o stałych porach, jednak w kościele podczas Mszy św., adoracji bądź innej liturgii może przebywać tylko 5 osób;

• spowiedź święta jest możliwa tylko po telefonicznym umówieniu się z kapłanem;

• nie będzie Gorzkich Żali, zachęcamy, aby to nabożeństwo odprawić indywidualnie w domu;

• biuro parafialne jest nieczynne, sprawy pilne zgłaszamy telefonicznie, zapytania można kierować również mailowo;

• nie będzie Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta w Wielką Środę.

3. Wielki Czwartek o 18:00 na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przeżyjemy ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament pozostawimy w symbolicznej ciemnicy. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21:00.

Wielki Piątek i Wielką Sobotę od godz. 9:00 będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu, będzie otwarty przedsionek przy głównych drzwiach kościoła i umieszczony tam zostanie jeden klęcznik.

4. Wielki Piątek o godz. 15:00 w kościele odbędzie się Droga Krzyżowa (dla maksymalnie 5 osób), po niej będzie adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 18:00, po czym rozpoczniemy liturgię Wielkiego Piątku. Tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy Św., a tylko podniosłą liturgię Męki Pańskiej, której centralnym momentem jest odsłonięcie i adoracja Krzyża. Krzyż adorujemy w tym roku przez przyklęknięcie bądź pokłon, a nie przez pocałunek. Na zakończenie liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu. Adoracja przy Grobie Pańskim trwać będzie do 21:00. W Wielki Piątek rozpoczynamy nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Koronkę do Bożego Miłosierdzia odmówimy o godz. 21:00.
Tego dnia obowiązuje post ścisły – osoby powyżej 14-tego roku życia zobowiązane są do powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych, natomiast osoby miedzy 18-tym i 60-tym rokiem życia zobowiązane są ponadto do ograniczenia ilości pokarmów do trzech posiłków, w tym tylko jeden można spożyć do syta.

5. Z racji, że w tym roku nie odbędzie się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny, prosimy, aby zabrać ze sobą i przekazać innym wydrukowany tekst modlitwy błogosławieństwa pokarmów, który będzie odmawiany indywidualnie w rodzinach przed śniadaniem w poranek wielkanocny. Tekst ten umieszczony jest także na stronie internetowej parafii.

6. Wielka Sobota jest dniem ciszy, zadumy i adoracji przy Grobie Pańskim. Koronkę do Bożego Miłosierdzia w ramach nowenny odmawiać będziemy o godz. 15:00. Adoracja przy grobie Chrystusa rozpocznie się  po Koronce, a zakończy o godz. 18:00, Kościół będzie wtedy przygotowywany do Wigilii Paschalnej. O godz. 21:00 rozpoczniemy Wigilię Paschalną, która jest centralną, najważniejszą liturgią Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to najważniejsza Msza Św. w całym roku liturgicznym. W czasie jej trwania Kościół stopniowo odsłania nam tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa. W liturgii będzie mogło wziąć udział tylko 5 osób. Na tę liturgię przynosimy świece. Wyjątkowo w tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej wokół kościoła.

7. Msze Św. w pierwszy i drugi dzień Świąt Zmartwychwstania sprawowane będą wg porządku niedzielnego z wyjątkiem Mszy Św. o 8:00, czyli pierwsza Msza św. będzie o godz. 9:30.

8. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia od Niedzieli Zmartwychwstania odmawiać będziemy codziennie na rozpoczęcie wieczornej Mszy Świętej.

9. W następną, drugą niedzielę miesiąca Stowarzyszenie „Zaczynaj” wyjątkowo nie będzie przeprowadziło comiesięcznej kwesty na pokrycie kosztów kredytu w związku z remontem naszego kościoła. Na stronie internetowej parafii jest podany numer konta bieżącego oraz remontowego na które można wpłacać darowizny na spłatę kredytu.

10. Spotkanie w ramach poradnictwa rodzinnego zostaje przełożone na termin późniejszy, po Świętach Wielkanocnych.

11. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia obfitości Bożych Łask. Za wszelkie przejawy życzliwości i ofiary – Serdeczne Bóg Zapłać.