Ogłoszenia duszpasterskie 14.04.2019 A.D.

NIEDZIELA PALMOWA

1. Dziś Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Na każdej Mszy Św. poświęcamy palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Mszę Św. o 11.00 poprzedzi procesja z palmami. Na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną i poświęcenie palm gromadzimy się o 10.45 na placu przykościelnym od strony figury św. Jana Pawła II. Nagrody zostaną wręczone na zakończenie Mszy Św.

Na Gorzkie Żale zapraszamy o 17.15. Na Gorzkich Żalach zbieramy ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Przy ołtarzu Matki Bożej wystawiona jest również skarbona, do której można złożyć ofiary na ten cel.

Z racji drugiej niedzieli miesiąca Stowarzyszenie Zaczynaj przeprowadzi kwestę na pokrycie kosztów kredytu zaciągniętego w związku z remontem naszego kościoła. Serdeczne Bóg Zapłać za wspieranie tego wielkiego dzieła.

2. Spowiedź Św. przed świętami będzie od poniedziałku do środy przed Mszą Św. o 7.00 i od 17.30.

3. Doroczną Drogę Krzyżową ulicami naszego miasta przeżyjemy w Wielką Środę 17 kwietnia po wieczornej Mszy Św. W związku z tym nie będzie przed Mszą Św. Nowenny do NMP Nieustającej Pomocy.

4. W Wielki Czwartek o 18.00 na Mszy Wieczerzy Pańskiej przeżyjemy ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Na początku wielkoczwartkowej liturgii do grona ministrantów zostaną uroczyście włączeni nasi kandydaci. Na zakończenie liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ciemnicy, tj. ołtarza adoracji, na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa w pałacu arcykapłańskim. Adoracja w Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godz. 22.00, a w Wielki Piątek od 9.00. Czuwać przed Najświętszym Sakramentem w Wielki Piątek i Wielką Sobotę będą kolejno, co godzinę Róże Różańcowe i Grupy Duszpasterskie. Plan czuwania wywieszony jest w gablocie. Parafian nieprzynależących do grup duszpasterskich prosimy o poświęcenie czasu na adorację w dogodnej dla nich porze dnia.

5. W Wielki Piątek liturgię rozpoczniemy o 18.00. Tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy Św., a tylko podniosłą liturgię Męki Pańskiej, której centralnym momentem jest odsłonięcie i adoracja Krzyża. Na zakończenie liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu. Adoracja przy Grobie Pańskim trwać będzie do 22.00. Na zakończenie adoracji o 21.30 zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żalów. W Wielki Piątek rozpoczynamy nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Koronkę do Bożego Miłosierdzia odmówimy na zakończenie liturgii wielkopiątkowej przy Grobie Chrystusa.

Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, tzn. osoby od 18-stego do 60-tego roku życia mogą spożyć tylko trzy posiłki w tym jeden do sytości. Osoby od 14-stego roku życia zachowują wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

6. W Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje sakramentów św. na znak, że Chrystus spoczywa w Grobie. Wyjątek Kościół czyni tylko dla sakramentu pokuty. Wielka Sobota jest dniem ciszy, zadumy i adoracji przy Grobie Pańskim. Adoracja przy grobie Chrystusa rozpocznie się od 9.00 a zakończy w momencie rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół odbywać się będzie w kościele o 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00. Do koszy przy ołtarzach Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej będziemy mogli złożyć produkty dla potrzebujących. Poświęcenie pokarmów na wioskach przy przydrożnych krzyżach będzie miało miejsce w Mironowie o 10.00, w Osetnej o 10.20, w Skrzynce o 10.40, w Miedzyniu o 11.00, w Żarnowie o 11.20, w Prądniku o 11.40. Koronkę do Bożego Miłosierdzia w ramach nowenny odmawiać będziemy przed każdym poświęceniem pokarmów. Adoracja przy grobie Pańskim odbywać się będzie wg tego samego porządku co w Wielki Piątek, wywieszonego w gablocie. Zachęcamy w tym dniu do zachowywania postu.

7. Wigilię Paschalną rozpoczniemy w sobotę o 21.00. Wigilia Paschalna nie jest liturgią Wielkiej Soboty, lecz centralną, najważniejszą liturgią Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to najważniejsza Msza Św. w całym roku liturgicznym. W czasie jej trwania Kościół stopniowo odsłania nam tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa. Na zakończenie liturgii procesją rezurekcyjną ogłosimy światu, że Chrystus Zmartwychwstał. Na tę liturgię przynosimy świece.

8. Msze Św. w pierwszy i drugi dzień Świąt Zmartwychwstania sprawowane będą wg porządku niedzielnego z wyjątkiem Mszy Św. o 8.00. (UWAGA! Nie będzie Mszy o 8.00 także w drugi dzień świąt).

9. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia od Niedzieli Zmartwychwstania odmawiać będziemy codziennie na rozpoczęcie wieczornej Mszy Świętej.

10. W Wielki Czwartek i we wtorek po świętach biuro parafialne będzie nieczynne.

11. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy potrzebnych łask i obfitości Bożego Błogosławieństwa. Za wszystkie przejawy wsparcia i życzliwości składamy – Serdeczne Bóg Zapłać!