Uroczystości dożynkowe w Lipianach

26 sierpnia w Uroczystość NMP Częstochowskiej w Amfiteatrze przy Domu Kultury w Lipianach odbyły się Gminne Dożynki. Obchody święta plonów rozpoczęły się od wniesienia wieńców dożynkowych. W barwnym korowodzie prowadzonym przez zespoły śpiewacze  „Wrzos” oraz „Pyrzyczanka” szli starościna i starosta dożynek – państwo Ciołek, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, reprezentanci sołectw z wieńcami, księża i służba liturgiczna.

Uroczystość otworzył Burmistrz Lipian Krzysztof Boguszewski, który zwrócił uwagę na trudne w tym roku warunki pracy rolników. W podobnym tonie wypowiadał się wicestarosta Powiatu Pyrzyckiego Bartłomiej Królikowski. Za zebrane plony rolnicy i mieszkańcy Gminy Lipiany podziękować mogli podczas Mszy św. odprawionej w tej intencji przez ks. Proboszcza Andrzeja Stolarskiego. Pouczające i skłaniające do przemyśleń słowa podczas kazania skierował do zebranych ks. Krzysztof Żuk.

Po Mszy św. starościna i starosta, ks. Proboszcz oraz nasi włodarze częstowali zebranych chlebem wypieczonym z zebranego przez rolników ziarna. Następnie ogłoszone zostały  wyniki konkursu na wieniec dożynkowy. Zwycięzcą zostało sołectwo Mielęcinek, którego mieszkańcy wykonali wieniec w kształcie arki. Nagrodzeni zostali także działkowcy za starannie utrzymane i ciekawe ogrody. Po nagrodach i wyróżnieniach zgromadzeni przy amfiteatrze mieszkańcy mogli korzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Ewa Denisewicz