Wigilia Paschalna

„W tę świętą noc obchodzimy Wigilię Paschalną, najważniejszą spośród wszystkich wigilii roku liturgicznego czy wręcz ich «matkę». Tej to nocy, o czym wielokrotnie wspomina hymn Exsultet, przebywamy drogę ludzkości od stworzenia aż po wydarzenie, które wieńczy dzieje zbawienia, czyli śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.”
bł. Jan Paweł II

Wieczorna Liturgia choć sprawowana w sobotę, to rozpoczynająca już świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania składa się z czterech części – Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej.

Każda część zawiera w sobie bogactwo słów, znaków i symboli. Im dłużej człowiek żyje z Chrystusem i im dłużej idzie za Nim ścieżkami swojego życia, tym więcej już słyszał słów Dobrej Nowiny i bardziej rozumie to wszystko, co dzieje się w czasie Liturgii. Pewne gesty i słowa nabierają właściwego znaczenia, samo uczestnictwo staje się bardziej świadome i pełne, a mimo to, a może właśnie dlatego - z każdym kolejnym rokiem i każdą kolejną Liturgią Paschalną coraz szerzej otwierają się ze zdumienia oczy widzące pusty grób. Coraz bardziej rozumiemy, jak wielkich Tajemnic dotykamy i jak daleka droga przed nami, aby te Tajemnice przyjąć sercem pełnym wiary, nadziei i miłości.

W sobotni wieczór trzymając w rękach zapalone świece odnawialiśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne. Na nowo przypomnieliśmy sobie, jak wielkim darem był nasz chrzest, poprzez który zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła. Niech ten jasny płomień świecy, który symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa pali się stale w naszych sercach, niech oświetla chwile zwątpienia, niech przenika mroki niewiary i niech nas prowadzi ze śmierci do Życia.