Liturgia Wielkiego Piątku

"Weź krzyż, przyjmij go, z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć. Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz treść swojego życia, odnajdziesz samego siebie".
bł. Jan Paweł II

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. W tym dniu pochylamy się nad męką i śmiercią Chrystusa.

„Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony! Na wieczne czasy bądźże pozdrowiony! Z ciebie moc płynie i męstwo, w tobie jest nasze zwycięstwo.” Te słowa jednej z wielkopostnych pieśni wyrażają głęboki sens Chrystusowego Krzyża. W czasie wielkopiątkowej Liturgii wszyscy adorowaliśmy Krzyż – przyklękaliśmy przed nim i całowaliśmy go. Czy robiliśmy to z należnym szacunkiem i czcią czy może zupełnie bezrefleksyjnie?

Krzyż wisi w widocznym miejscu w większości naszych domów. Jaki jest mój stosunek do Krzyża? Jaki jest mój stosunek do cierpienia, które jest moim osobistym krzyżem? Obym w swoim sercu umiał zawsze adorować Krzyż Chrystusa i czerpać z niego moc i mądrość do kroczenia za Chrystusem drogą, którą On dla mnie przygotował.