Liturgia Wielkiego Czwartku

Nie ma bowiem Eucharystii bez kapłaństwa, podobnie jak nie istnieje kapłaństwo bez Eucharystii”.
bł. Jan Paweł II

Mszą świętą o godz. 18.00 w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy obchody Triduum Paschalnego. Tego wieczoru dziękowaliśmy Bogu za dar ustanowienia sakramentów kapłaństwa oraz Eucharystii.

„W Wielki Czwartek Kościół sprawuje jedyną w swoim rodzaju Mszę Wieczerzy Pańskiej. Ma ona wyjątkową siłę: sprawia, że "dzisiaj" zanurza się we "wtedy". Tylko raz w roku, właśnie w Wielki Czwartek, do słów konsekracji eucharystycznej dodaje się nowe słowo - "dzisiaj": "On to w dzień przed męką za zbawienie nasze i całego świata, to jest dzisiaj, wziął chleb (...)". Wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy jest jakby modelem każdej Mszy, bo każda Eucharystia odwołuje się do Wieczernika. Jezus, mówiąc: "to czyńcie na moją pamiątkę" i "czyńcie tak, jak Ja wam uczyniłem", powierza apostołom świętą misję "łamania Chleba" (czyli Eucharystii)

Galeria zdjęć