XI Odpustowa Biesiada na Rynku

Tańcz tak, jakby nikt cię nie obserwował, kochaj, jakbyś nigdy nie został zraniony, śpiewaj tak, jakby nikt cię nie słuchał i żyj tak, jakby to niebo było na ziemi!
William W. Purkey

XI BIESIADA NA RYNKU

15.08.2022 r. na Placu Wolności w Lipianach licznie przybyli mieszkańcy naszego miasteczka i ich goście wspaniale bawili się na XI Odpustowej Biesiadzie, zorganizowanej z okazji przypadającego tego dnia święta patronalnego parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Impreza miała charakter spotkania integrującego uczestników. Dostarczyła im przy okazji wielu niezapomnianych doznań i wrażeń, zarówno duchowych, jak i estetycznych.

Po Mszy świętej odpustowej, która była istną strawą duchową dla parafian, Rodzinny piknik na Rynku otworzyli: Burmistrz Lipian, Ksiądz Proboszcz, Sekretarz Stowarzyszenia „Zaczynaj” i jednocześnie Przewodnicząca Rady Gminy Lipiany Marta Ciszewska. Następnie powitano biesiadników i zaproszonych gości: posła na Sejm Jarosława Rzepę, wicestarostę Ewę Gąsiorowską-Nawój, radnego powiatu pyrzyckiego Ireneusza Dykierta, Jana Symyka przewodniczącego Związku Ukraińców w Polsce, Jana Karapuda, który na co dzień zajmuje się mniejszościami etnicznymi w Polsce oraz wiceburmistrz Lipian Justynę Jakubowicz-Dziduch.
W tak miłej atmosferze rozpoczął się bogaty program artystyczny w wykonaniu wspaniałych rodzimych artystów: Sonaty z Mostkowa, zespołu TuLipiany, DUE CUORI – Zuzanny i Wiktora, duetu Nieobecni Dziś Obecni Małgorzaty i Bartka Michalczyków, Ferajny Fiera. Kapeli podwórkowej. Popisy mistrzów piosenki uzupełniła formacja taneczna w układach choreograficznych: Zorba, Ukrainka. John Travolta, Jerusalema. Miło nam, że kierując się zasadą: Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie, wybraliśmy lipiańskie grupy, działające przy MGOK. Artyści udowodnili, że ich kunszt artystyczny stoi na najwyższym poziomie.
Podziwiając muzyczne popisy, mogliśmy skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji. Zajrzeliśmy do namiotu prezentującego kulturę ukraińską, uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii o tajemnicach lipiańskiego kościoła. Dzieci jeździły na kucyku, bawiły się na dmuchańcach, zajadały się cukrową watą, przepysznymi lodami i goframi. Dorośli, popijając kawę, delektowali się przepysznym ciastem upieczonym przez nasze wspaniałe lipiańskie panie. Inni mogli zgłodniałe ciało udobruchać przepysznymi pierogami, smalczykiem z aromatycznym ogórkiem – dziełem naszych gospodyń i gospodarzy.
Wszystkie datki zebrane podczas XI BIESIDY NA RYNKU przeznaczone zostaną na remont kościoła.
Organizatorami XI Biesiady na Rynku byli: Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Lipianach, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj” w Lipianach, przy bardzo aktywnej pomocy: Gminy Lipiany, MGOK Lipiany, Zespołu Szkół w Lipianach. Opiekunem medialnym było Radio Plus Lipiany, oprawa sceniczna i akustyka: Paweł Smyk.

Wszystkim mieszkańcom Lipian i naszym przyjaciołom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie XI Biesiady na Rynku. Do zobaczenia za rok!