Koncert pieśni wielkopostnych i ukraińskich

27 marca br. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Lipianach po Mszy Świętej o godzinie 11:00 odbył się koncert pieśni wielkopostnych i ukraińskich w wykonaniu zespołu "Sonata" z Mostkowa.

Tradycja śpiewania pieśni wielkopostnych jest długa, sięga średniowiecza. Celem ich jest  głębsze przeżywanie przez wiernych męki i śmierci Chrystusa. W czasach przełomowych, takich jak wojna czy epidemie, powraca tematyka eschatologiczna, oczekiwanie końca świata, a to z kolei wiąże się z mocniejszym nawoływaniem do pokuty i nawrócenia. Taki trudny okres przeżywamy obecnie. W tym roku Wielki Post przypada w niezwykłych okolicznościach. Tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Ma to ogromny wpływ na nasze odczucia. Polacy goszczą w swojej ojczyźnie licznych uchodźców. Także w naszej gminie przebywają przybysze zza wschodniej granicy. Oni również wysłuchali wspólnie z lipiańskimi parafianami wzruszających pieśni pasyjnych i ukraińskich.  W oczach niejednego widza zakręciła się łza.

Po skończonym występie pani wiceburmistrz Justyna Jakubowicz-Dziduch podziękowała zespołowi "Sonata” za niezwykły koncert i wręczyła jego przedstawicielce list gratulacyjny. Kilka ciepłych słów do artystów skierował także ksiądz dziekan Andrzej Stolarski.