NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI ZA WOLNĄ OJCZYZNĘ

Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości….”
                                                                                                                     (Józef Piłsudski)

Wśród ważnych dat, zapisanych zazwyczaj czerwoną czcionką w kalendarzu, znajdziemy 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Ten szczególny dzień przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. 11 listopada 1918 roku Polacy odzyskali upragnioną niepodległość. Wiele pokoleń naszych rodaków czekało na tę chwilę z utęsknieniem i nadzieją, ale dopiero po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna powróciła na mapę Europy.
         11 Listopada obchodzimy kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tego dnia każdy z nas z należną czcią i szacunkiem powinien wywiesić flagę Rzeczypospolitej Polskiej po to, by uzmysłowić tysiącom Polaków co wydarzyło się w 1918 roku. W tym dniu pochylamy głowy przed bohaterami naszej historii, często ludźmi bez imienia i nazwiska. Dziękujemy za ich ofiarę krwi, poświęcenie i patriotyczny entuzjazm. To dzięki nim możemy cieszyć się wolnością!
        Mieszkańcy Lipian 11 listopada zamanifestowali swój patriotyzm, składając kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu komunalnym oraz uczestnicząc we Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. Ks. Kanonik Dziekan dr Franciszek Szydłowski Proboszcz naszej parafii głosząc Słowo Boże wezwał nas wszystkich do wielkiego rachunku sumienia w to Święto Niepodległości.

Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze Polskie Święto Narodowe – święto wielkiego patriotyzmu przeżywanego z dumą i radością. Pięknie zamanifestowała to młodzież z grupy teatralnej działającej przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. A. Osieckie w Lipianach. Młodzi ludzie pod kierunkiem p. Marioli Dębeckej – dyrektora biblioteki – przygotowali wzruszający spektakl poświęcony tematyce odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękujemy za niezapomnianą lekcję patriotyzmu!