Inscenizacja „Męki Pańskiej”

24.03.2013 r. w naszym kościele z okazji zbliżającej się Wielkanocy lipiańska młodzież wraz z opiekunami wystawiła inscenizację „Męki Pańskiej”. Sztukę gorąco przyjęli mieszkańcy naszego miasteczka.

Aktorzy stanęli na wysokości zadania i przekonywająco odegrali swoje role. Wojciech Wereśniak zadziwił widzów, sugestywnie wcielając się w postać Jezusa. Marcin Krężel zagrał jak zawodowy aktor. Na początku przedstawienia wspaniale zaprezentował się jako młodzieniec z XXI w., by później przeobrazić się w okrutnego żołnierza, znieważającego Zbawcę. Dzielnie towarzyszył mu Kamil Żarów. Z dużym zaangażowaniem grali młodzi artyści, odtwarzający postaci apostołów. Mateusz Kaniewski (Mateusz) Filip Łukowski (Andrzej), Natan Boguszewski (Jan), Jaś Kołodziej (Piotr), Przemek Krężel (Judasz) sprostali wysoko postawionej poprzeczce przez starszych kolegów. Bardzo dobrze odegrali swoje role Klaudiusz Kowalczyk (młodzieniec nr II), Alicja Drozdowska ( dziecko I), Karina Miszkiewicz (dziecko II). Wszystkich wzruszyła Weronika Binkowska grająca postać swojej biblijnej imienniczki. Nie zawiódł naszych oczekiwań Ignacy Sulżyc i wymownie odtworzył rolę okrutnego arcykapłana. Młodym aktorom z Zespołu Szkół dzielnie kroku dotrzymywali rodzice, odgrywający postaci ze świata gawiedzi (p. Iwona Drozdowska, p. Robert Łukowski, p. Piotr Kołodziej, p. Piotr Zajkowski). Szkoda, że wśród aktorów z powodu choroby nie było Łukasza Drozdowskiego, który na pewno duchowo wspierał przyjaciół.

Na ogólny wyraz sztuki wpłynęła wspaniała oprawa muzyczna, którą tworzył aksamitny głos pani Marty Malanowskiej i wirtuozowska gra na gitarze oraz niezapomniany wokal księdza Roberta Żołnierzów. Biblijny świat przybliżyła nam piękna scenografia przygotowana przez p. Paulinę Matul i perfekcyjna akustyka nadzorowana przez p. Damiana Szopę (naszego organistę), p. Michała Jurę i p. Artura Chromego (pracowników MGOK w Lipianach).

Dziękujemy życzliwym nam osobom, które przyczyniły się do sukcesu sztuki (ks. F. Szydłowskiemu p. M. Dębeckiej, p. R. Tańskiemu, pp. A.P. Binkowskim, pp. I.S. Drozdowskim, p. J. Kuchnickiemu) oraz wszystkim przybyłym widzom.

Beata Kaniewska i Bożena Kryśków