Intencje Żywego Różańca na listopad 2020 r.

Obraz znaleziony dla: matka boska RóżaÅ„cowa z sandomierza obraz     I Niedziela miesiąca - 01.11.2020 r.

Zmiana Tajemnic Żywego Różańca po Mszy Świętej o godz. 11:00.

Intencja powszechna: Módlmy się, aby postęp w zakresie robotyki i sztucznej inteligencji zawsze służył istocie ludzkiej.

II Krucjata Modlitwy w intencji Ojczyzny: O nowe pokolenie liderów życia społecznego i politycznego w Polsce.

Wyjaśnienie papieskiej intencji AM - listopad 2020

01 lis 2020

ks. Robert Janusz SJ

Papieska intencja powszechna na listopad 2020:

Módlmy się, aby postęp w zakresie robotyki i sztucznej inteligencji zawsze służył istocie ludzkiej.

Pan Bóg stworzył człowieka z miłości i dał ludziom wszystkie stworzenia, aby czynili sobie ziemię poddaną. Gdyby ludzie naśladowali Stwórcę w Jego relacji do stworzeń, to ziemia byłaby rajem, gdyż każde stworzenie byłoby szanowane i spełniałoby swój podstawy cel, jakim jest prowadzenie innych stworzeń do Pana Boga. Niestety, grzech pierwszych rodziców sprawił, że znaczenie tego olbrzymiego daru miłości Pana Boga, jakim są stworzenia, zostało przygaszone, gdyż ludzie w stworzeniu (w biblijnym „owocu”, w wieży Babel itd.) zaczęli pokładać te nadzieje, jakie winni pokładać jedynie w Stwórcy. Ten proces, zapoczątkowany przez grzech pierworodny, trwa nadal i najpiękniejsze dzieła sztuki, umysłu, twórczości również są obciążone sprzeciwem wobec Stwórcy - są tak interpretowane i używane przez ludzi, aby nie wskazywały na Pana Boga, co prowadzi do tego, że szybko ludzkie dzieła obracają się przeciw człowiekowi.

Dzisiejszy świat bez maszyn, robotów i komputerów jest nie do wyobrażenia, i nie jest to sformułowanie poetyckie. Przemysł, rolnictwo, nauka i codzienne życie zależą od tych arcydzieł ludzkiej myśli i twórczości. Niestety, gdy te subtelne instrumenty i wiedza trafiają na ludzi o spaczonym umyśle, złej woli, wzbudzają w nich niebezpieczne pokusy pychy, budowy nowej wieży Babel, nowej ludzkości, która miałaby dać sobie radę ze wszystkim bez Pana Boga, czyli bez prawdziwej Miłości. Już dziś przerażają nas wieści o tym, jak informacje przetwarzane przez sztuczną inteligencję są używane przeciwko człowiekowi, zwłaszcza bezbronnemu i nieświadomemu technologicznych pułapek. Nierozumne i bezduszne roboty nie zastąpią nigdy sumienia człowieka, ludzkich zdolności do poznania Prawdy, gdyż nie jest możliwa Uniwersalna Maszyna Turinga zdolna rozwiązać dowolny problem.

Papież Franciszek słusznie więc zachęca nas do modlitwy za twórców robotów i sztucznej inteligencji, aby nie wpadli w sidła pokus zastawianych przez Nieprzyjaciela natury ludzkiej i nie dali się zwieść, jak to się stało w biblijnym raju. Módlmy się zatem za twórców dzisiejszej technologii, aby swymi dziełami wspierali ludzi w dążeniu do Stwórcy.

(źródło: Apostolstwo Modlitwy)