DOŻYNKI 2019

25 sierpnia w  wigilię Święta NMP Częstochowskiej o godz. 11.00 rozpoczęły się gminne obchody święta plonów. Przygotowane przez rolników wieńce dożynkowe zostały ustawione na placu kościelnym i poświęcone przez Ks. Proboszcza Andrzeja Stolarskiego. Następnie w barwnym korowodzie wniesione do kościoła, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której dziękowaliśmy za tegoroczne plony.

Na wstępie Starostowie dożynek – państwo Katarzyna i Tomasz Sajewscy przekazali Ks. Proboszczowi chleb wypieczony z tegorocznej mąki.

Gościliśmy w tym dniu o. Pawła z Zakonu Misjonarzy Oblatów pełniących posługę w wielu krajach świata, który wygłosił homilię podczas tej Mszy Świętej.  W skierowanych do zebranych słowach podkreślił znaczenie chleba i innych plonów oraz pracy rolników dla wszystkich ludzi, a w szczególności tych zamieszkujących najbiedniejsze rejony świata, gdzie pracują misjonarze oblaci starając się zaspokoić potrzeby duchowe i materialne zamieszkujących tam ludzi.

W procesji z darami z tegorocznych plonów uczestniczyli: p. Olgierd Kustosz – Prezes Wojewódzki Polskiego Związku Pszczelarzy i radny Sejmiku województwa Zachodniopomorskiego wraz z p. Andrzejem Warowym Prezesem lipiańskiego związku pszczelarzy składając w darze miód; burmistrz Lipian p. Bartłomiej  Królikowski i wicestarosta Powiatu Pyrzyckiego p. Ewa Gąsiorowska-Nawój niosąc kosz z warzywami, owocami i wędlinami; p. Katarzyna Ulanowska sołtys Sołectwa Osetna i p. Michał Zaprudnik sołtys Jedlic przekazując w darze kwiaty oraz Zuzanna i Natalia Janik.

Po Mszy Św. na placu przy kościele rozpoczęła się druga część uroczystości, podczas której Burmistrz Lipian i zaproszeni goście dzielili się z zebranymi chlebem otrzymanym od Starostów Dożynek. Nagrodzono też za aktywną działalność wytypowanych przez poszczególnych sołtysów mieszkańców wsi Gminy Lipiany.

Pokrzepieni świeżym chlebem, zgromadzeni przy kościele mieszkańcy naszej Gminy mogli korzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów słuchając muzyki ludowej w wykonaniu zespołu „Dębniacy”, który swoim śpiewem i grą wzbogacił także oprawę Mszy Świętej.