ODPUST W NASZEJ PARAFII

15 sierpnia jest dniem szczególnym dla naszej parafii ponieważ patronką lipiańskiego kościoła jest Wniebowzięta Maryja, której święto przypada w tym właśnie dniu.

Radosne świętowanie rozpoczęliśmy od uczestnictwa w uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez Wikariusza Biskupiego Ks. Kan. Jerzego Tobiasza z Myśliborza. Msza ta rozpoczęła się od poświęcenia nowego obrazu przedstawiającego wniebowzięcie Maryi autorstwa szczecińskiej malarki pani Bogumiły Kuźnickiej obecnej w naszym kościele. Obraz ten umieszczony w prezbiterium ponad ołtarzem jest pierwszym z serii dzieł poświęconych patronce naszej parafii.

Ks. Kanonik Jerzy Tobiasz w wygłoszonej homilii wspomniał o działaniach mieszkańców Lipian na rzecz odnowienia i upiększenia świątyni poświęconej Matce Bożej. Nawiązał też do historii Lipian i rozwoju chrześcijaństwa na tych ziemiach.

Na zakończenie Mszy Świętej wyruszyliśmy w procesji wokół naszego kościoła aby zademonstrować swoje oddanie Maryi.

Po uczcie duchowej przyszedł czas na radosne świętowanie podczas „VIII Biesiady na Rynku”. W tym roku gościliśmy radnego Olgierda Kustosza, księży z lipiańskiego dekanatu oraz pana Jörga Lüderitza – wnuka lipiańskiego kronikarza i nauczyciela Paula Biensa, który był jednym z autorów dokumentów odnalezionych w kapsule czasu umieszczonej przez dawnych mieszkańców Lipian w wieży kościoła.

Na uczestników Biesiady czekały liczne atrakcje - wystawy: „Na Pyrlim szlaku V”, „Zagadki lipiańskiego kościoła”, „Szlaki turystyczne Ziemi Pyrzyckiej”; kiermasze, kąciki zabaw dla dzieci, kawiarenki z pysznym ciastem. Mogliśmy posłuchać znanych i lubianych przebojów w wykonaniu zespołów „Imo Pectore”, „Sonata” oraz Cygańskich Książąt. Wielkie zainteresowanie wzbudziło też przedstawienie pt. „Szuwarowa legenda” w wykonaniu naszego amatorskiego teatru „Zaczynaj”.