DOŻYNKI GMINNE

25 sierpnia w  wigilię Święta NMP Częstochowskiej o godz. 12.00 rozpoczęły się gminne obchody Święta Plonów.

Przygotowane przez rolników wieńce dożynkowe w barwnym korowodzie zostały wniesione do kościoła, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której dziękowaliśmy za tegoroczne plony. Burmistrz Lipian – Krzysztof Boguszewski przyjmując chleb z rąk starostów Dożynek wspomniał o trudzie rolników podczas tegorocznych żniw. Ksiądz Proboszcz Andrzej Stolarski podkreśli znaczenie pracy rolników, działkowców oraz innych producentów płodów rolnych, dzięki którym mamy dostatek żywności.

Po Mszy Św. wyruszyliśmy do amfiteatru przy Domu Kultury korowodem prowadzonym przez zespoły śpiewacze „Pyrzyczanka” i „Swojaki”, za którymi podążali: reprezentanci sołectw z wieńcami, starościna i starosta Dożynek, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych wraz z księdzem Proboszczem oraz mieszkańcy Lipian.

Uroczystość w amfiteatrze otworzył zespół ludowy  „Jutrzenka”. Następnie wystąpił Burmistrz Lipian, który zwrócił uwagę na problemy rolników spowodowane długotrwałą suszą. Po wystąpieniu Burmistrza nagrodzeni zostali wyróżniający się działkowcy.

Na zakończenie tej części starościna i starosta, Ks. Proboszcz oraz nasi włodarze częstowali zebranych chlebem wypieczonym z zebranego przez rolników ziarna. Pokrzepieni świeżym chlebem, zgromadzeni przy amfiteatrze mieszkańcy mogli korzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Ewa Denisewicz