WIELKI CZWARTEK - POCZĄTEK TRIDUUM PASCHALNEGO

Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej

W tym dniu warto zastanowić się nad ofiarą złożoną za nas przez Jezusa i uzmysłowić sobie jakie  znaczenie ma On dla naszego życia.

Najstarszy dokument opisujący liturgię Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie pochodzący z IV wieku, którym jest Pamiętnik Egerii, mówi, że w Wielki Czwartek były odprawiane dwie Msze św. (Interarium Egeriae, XXXV). Podobnie w Rzymie za czasów papieża Leona Wielkiego oprócz Mszy św. Wieczerzy Pańskiej odprawiano drugą Mszę św. w godzinach porannych w celu pojednania pokutników i poświęcenia olejów. Później przez kilka wieków w Wielki Czwartek odprawiano jedną Mszę Wieczerzy Pańskiej w godzinach rannych, podczas której biskup święcił oleje. Do dawnej praktyki dwóch Mszy św. w Wielki Czwartek powróciła reforma Triduum Paschalnego papieża Piusa XII.

Obecnie w Wielki Czwartek przed południem odprawia się w katedrach Mszę św. koncelebrowaną przez biskupa i kapłanów całej diecezji. W czasie tej Mszy św. kapłani odnawiają przyrzeczenia złożone w dniu swoich święceń. Biskup konsekruje oleje używane później przy chrzcie, bierzmowaniu, namaszczeniu chorych, święceniach kapłańskich i biskupich, a także przy konsekracji kościoła, ołtarza i dzwonów.

Na wieczornej Mszy św. w naszym kościele przeżywaliśmy ostatnią wieczerzę Jezusa. Po Ewangelii i kazaniu wygłoszonym przez księdza Krzysztofa Żuka proboszcz - ks. Kanonik Andrzej Stolarski, naśladując Chrystusa Pana umył nogi dwunastu naszym Apostołom.

Po wspólnej Komunii św. i modlitwie kapłan w uroczystej procesji przeniósł Chrystusa Eucharystycznego do ołtarza wystawienia, gdzie możemy go adorować.

Ewa Denisewicz

Galeria zdjęć