SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

6 grudnia wspominamy w Kościele św. Mikołaja – biskupa. Czy my wiemy dziś kim naprawdę był święty Mikołaj, którego wizerunek jest obecny w mediach w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie i wykorzystywany do celów komercyjnych?

Mikołaj urodził się w miejscowości Patras w Licji ok. roku 270.  Jako młody człowiek został osierocony przez rodziców, którzy zmarli z powodu zarazy. Pozostawili mu znaczny majątek, dzięki któremu mógłby dostatnio żyć. On jednak pragnął dzielić się otrzymanym bogactwem z ubogimi. Za swoją hojność nie oczekiwał podziękowań, nie pragnął też rozgłosu, dlatego po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki i cieszył się widząc radość obdarowanych.

Był człowiekiem niezwykle skromnym i oddanym Bogu. Początkowo wzbraniał się przez objęciem funkcji Biskupa Myry, gdyż miał obawy czy podoła związanym z tym obowiązkom. Jednak uznał to za wolę Bożą i przyjął powierzoną mu funkcję, którą sprawował z wielkim poświęceniem.  Święty ten  przypomina nam o zawsze aktualnej  potrzebie ofiarności wobec bliźniego. Słusznie więc papież Jan Paweł II nazwał go „patronem daru człowieka dla człowieka”.

My też chcemy naśladować św. Mikołaja i cieszyć się radością obdarowanych, dlatego już po raz kolejny w naszej parafii  odbywa się akcja „Drzewko Szczęścia” organizowana przez wolontariuszy z Zespołu Szkół w Lipianach. W ramach tej akcji dzieci najbardziej potrzebujące podczas spotkania z Mikołajem w lipiańskim Kościele 6 grudnia 2017 r. otrzymały paczki ufundowane przez parafian. W tym roku dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i ofiarności mieszkańców Lipian obdarowanych zostało 40 dzieci.

Wyraz radości na ich twarzach jest dla darczyńców powodem zadowolenia.

Ewa Denisewicz