Aktualności

DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY

dodano: 2015-08-25 22:50:07

W sobotnie południe w lipiańskim amfiteatrze odbyła się uroczysta msza święta dożynkowa, której przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. Kanonik Dziekan dr Franciszek Szydłowski. W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli wierni z naszej parafii, goście z zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Wietzendorf oraz przedstawiciele władz: burmistrz Lipian – Krzysztof Boguszewski, starosta powiatu pyrzyckiego – Kazimierz Lipiński, wicestarosta powiatu pyrzyckiego – Bartłomiej Królikowski oraz radny sejmiku zachodniopomorskiego – Olgierd Kustosz.

Zgodnie z tradycją mszę św. poprzedziło uroczyste wniesienie wieńców dożynkowych w asyście zespołów folklorystycznych oraz przekazanie przez starostów tegorocznych dożynek – p. Małgorzatę Gołębiowską i p. Ryszarda Walczyka – chleba z tegorocznych zbiorów na ręce burmistrza Lipian. Dary w postaci owoców i warzyw złożyli przedstawiciele ogrodów działkowych. Burmistrz Lipian – Krzysztof Boguszewski przekazał chleb na ręce ks. proboszcza prosząc o odprawienie mszy św. dziękczynnej. Podczas Eucharystii Słowo Boże wygłosił diakon – Paweł Kuchnicki – wywodzący się z naszej wspólnoty, który zwrócił się do rolników słowami: „Bycie rolnikiem to nie praca, ale powołanie. Gdy przyjdzie zwątpienie, zaufajcie Maryi i Bogu”. W trakcie mszy św. ks. proboszcz poświęcił chleb i owoce ziemi, a na zakończenie życzył wszystkim dobrej zabawy podczas święta dożynkowego. Mszę św. zakończyła się uroczystym odśpiewaniem „My chcemy Boga” oraz tradycyjnym już rozdzieleniem chleba wśród uczestników uroczystości przez księdza proboszcza, starostów dożynek oraz przedstawicieli władz.

Po mszy św. dokonano podsumowania konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Oto wyniki:

I miejsce – Sołectwo Mielęcinek

II miejsce – p. Anna Gołębiowska

III miejsce – Sołectwo Osetna

wyróżnienia – p. Danuta Gołębiowska i Sołectwo Jedlice

GRATULUJEMY!

 

czytaj więcej »

ODPUST PARAFIALNY I IV BIESIADA NA RYNKU

dodano: 2015-08-17 15:54:56

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to najważniejsza z uroczystości maryjnych w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość ta, nawiązująca do jednej z chwalebnych tajemnic różańca, ukazuje nam prawdę o ostatnich chwilach z życia Maryi – Matki Jezusa. Wg tradycji i not historycznych, Maryja została wzięta wraz z ciałem i duszą (taki jest bowiem sens wniebowzięcia) do nieba w 15. lat po wniebowstąpieniu swego syna – Jezusa Chrystusa. W Kościele uroczystość ta obchodzona jest od ok. V wieku. Aby uświadomić sobie rangę tej uroczystości, można ją przyrównać do Zmartwychwstania Chrystusa – w kulcie maryjnym jest to najważniejsza uroczystość w ciągu roku; niejako zwieńczenie chwały, jaką oddajemy Maryi.

15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeżywaliśmy w naszej wspólnocie odpust parafialny. Uroczystej mszy św. o godz. 15.00 przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Andrzej Hulka. Podczas mszy św. poświęcone zostały barwne bukiety złożone ze zbóż, owoców, warzyw, kwiatów i ziół.

W dzień odpustu tradycyjnie już odbyła się IV BIESIADA NA RYNKU zorganizowana prze Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj”. Dla licznie zgromadzonych biesiadników przygotowano bardzo wiele atrakcji. Na scenie odbywały się tańce i śpiewy znanych i lubianych przez Lipiańczyków starszych i młodszych artystów . Na stoiskach obok można było skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych w postaci loterii fantowej, konkursów, dmuchanych zamków i malowania twarzy. To był naprawdę piękny czas. Zapraszamy za rok!

czytaj więcej »

Zaproszenie

dodano: 2015-08-04 14:58:07

czytaj więcej »

KATECHEZY DLA DOROSŁYCH

dodano: 2015-07-30 21:23:56

W październiku 2013 roku w naszym Kościele rozpoczął się pierwszy cykl katechez dla dorosłych. Inicjatorem i wykładowcą wszystkich spotkań był ks. Robert Żołnierzów. Pierwszy cykl katechez ewangelicznych obejmował 36 katechez tematycznych i zakończył się w sierpniu 2014 roku. Drugi cykl katechez ewangelicznych obejmował 41 katechez tematycznych i trwał od września 2014 do lipca 2015 roku. Prawie wszystkie katechezy zostały zarejestrowane za pomocą kamery, dzięki temu można je oglądać na DVD i w systemie audio do odsłuchiwania. Nagrane katechezy w całości obejmują 95 godzin. Czynimy starania aby wszystkie katechezy były też dostępne do oglądania i odsłuchiwania za pośrednictwem Internetu. Pragniemy serdecznie podziękować ks. Robertowi za inicjatywę, chęć i trud podjętej pracy. 

czytaj więcej »