Aktualności

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

dodano: 2015-11-04 21:39:51

 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Święto ustanowiono przede wszystkim ku czci świętych anonimowych, niewyniesionych oficjalnie na ołtarze. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku. W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Uroczystość Wszystkich Świętych celebrowana była na Cmentarzu Komunalnym w Lipianach w liturgii Mszy świętej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Proboszcz naszej parafii – Ks. Kanonik Dziekan dr Franciszek Szydłowski, a słowo boże wygłosił Ks. Prałat mgr Andrzej Pastuszak – Proboszcz Parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Szczecinie. Mszę św. poprzedziła procesja do pięciu stacji rozpoczynająca się przy grobach kapłańskich i wspólna modlitwa nad grobami. Zgodnie z tradycją Ks. Kanonik odczytał nazwiska osób z naszej parafii zmarłych w ciągu minionego roku.

Przypominamy, że do 8 listopada każdy, kto jest w stanie łaski uświęcającej, kto pobożnie nawiedzi cmentarz i pomodli się w intencji Ojca św. może uzyskać odpust zupełny za zmarłych. To najlepsze, co możemy ofiarować naszym Bliskim zmarłym!  

 

czytaj więcej »

Komunikat Ojców Synodalnych z Polski na zakończenie Synodu o małżeństwie i rodzinie

dodano: 2015-10-26 09:35:44

Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi za jego troskę o to, by Ewangelia Miłosierdzia Bożego dotarła do każdej rodziny. Dziękujemy, że przypomina nam, iż wciąż aktualne jest nauczanie św. Jana Pawła II, którego sam nazwał „Papieżem rodziny”.

Wyrażamy naszą wdzięczność całej Konferencji Episkopatu Polski, która nas upoważniła do reprezentowania Jej stanowiska. Dziękujemy wszystkim Polakom w Ojczyźnie i poza jej granicami za modlitwę i okazywane nam wyrazy wsparcia.

Umocnieniem podczas synodalnej dyskusji była dla nas świadomość, że w Polsce jest wiele rodzin, które z Bożą pomocą, w dobrej i złej doli, każdego dnia troszczą się o wierność swojemu powołaniu. Teraz zaś zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przesłanie tego synodu wprowadzić w życie.

Idąc za św. Janem Pawłem II, synod ten przypomniał – dostępne wszystkim wierzącym – sposoby aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Dlatego też zapraszamy wszystkich do regularnego uczestnictwa we Mszy Świętej, do zgłębiania Słowa Bożego. Zachęcamy rodziny do wspólnej modlitwy i wychowania dzieci w wierze oraz zaangażowania w życie parafii i wspierania dzieł miłosierdzia. To zaproszenie kierujemy także do osób rozwiedzionych, żyjących w ponownych związkach cywilnych, które – choć nie przystępują do Komunii Świętej – nie są wykluczone z Kościoła. Warto, aby szczerze rozmawiały one z kapłanem, który pomoże im spojrzeć na ich sytuację oczyma Chrystusa Pana, w świetle niezmiennej nauki Kościoła katolickiego.

Podczas tego synodu papież Franciszek ogłosił świętymi Zelię i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Niech miłość małżeńska i rodzicielska nowych Świętych stanie się wzorem i natchnieniem dla małżeństw i rodzin.

 Ojcowie Synodalni:
Abp Stanisław Gądecki, biskup poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski
Bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski

 Rzym, dnia 25 października 2015 roku

 

(źródło: episkopat.pl)

czytaj więcej »

WSPOMNIENIE O JANIE PAWLE II

dodano: 2015-10-19 18:29:59

11 października 2015 r., w naszej świątyni, tuż po Mszy Świętej o godzinie 10.00 grupa teatralna działająca przy parafii pw. WNMP w Lipianach zaprezentowała program artystyczny z okazji Dnia Papieskiego. W spektaklu poświęconym słynnemu Polakowi - Janowi Pawłowi II - udział wzięli:

Zuzanna Ciszewska, Łukasz Ciszewski, Alicja Drozdowska, Adaś i Alicja Grudzińscy, Oliwia Kozłowska, Ola Lipińska, Martynka i Filip Łukowscy, Karina Miszkiewicz, Alicja Piróg, Oliwia Potocka, Maja Sawa, Michał Sobolewski, Ania Spychała, Wojciech Wereśniak, Roksana Woźniak, Martyna Żarów.

Ten niezapomniany występ dzieci i młodzieży bardzo spodobał się parafianom, którzy licznie przybyli do naszej świątyni, by upamiętnić ten niezwykły dzień. Łzy wzruszenia pojawiły się w oczach wielu widzów. Wspólnie zaśpiewaliśmy pieśni bliskie sercu Ojca Świętego m.in. „Barkę”, „Wadowice”, „Abba Ojcze”. Podziękowaniom nie było końca.

Mamy nadzieję, że nauka Jana Pawła II na zawsze pozostanie w sercach naszych parafian i będziemy się do niej stosowali na każdym kroku naszego życia. Niech ta wspaniała postać będzie wzorem dla nas do końca życia i światłem ocieplającym nasze serca podczas trudów codziennej wędrówki, bo przecież: 

Kres jest tak niewidzialny, jak początek.

Wszechświat wyłonił się ze Słowa i do Słowa powraca [...]

I tak przechodzą pokolenia [...]

To co było kształtne - staje się bezkształtne

To co było żywe - oto teraz martwe.

A przecież nie cały umieram,

To co we mnie niezniszczalne – trwa!" ( Jan Paweł II)

 

Bożena Kryśków

 

czytaj więcej »

MAMY GRUPĘ TEATRALNĄ I SCHOLKĘ

dodano: 2015-10-19 18:19:43

Ty tylko nas poprowadź, Tobie powierzam mą drogę, Ty tylko nas poprowadź, Panie mój…”

Od czterech lat przy Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lipianach działa młodzieżowa grupa teatralna i scholka. Należą do niej miejscowe dzieci z Zespołu Szkół i Przedszkola im. Kubusia Puchatka: Weronika Binkowska, Zuzanna Ciszewska, Łukasz Ciszewski, Alicja i Łukasz Drozdowscy, Adaś i Alicja Grudzińscy, Michał Guz, Oliwia Kozłowska, Zuzanna Krężel, Ola Lipińska, Martynka i Filip Łukowscy, Karina Miszkiewicz, Alicja i Ryszard Piróg, Oliwia Potocka, Maja Sawa, Michał Sobolewski, Ania Spychała, Olimpia Szmigiel, Wojciech Wereśniak, Roksana Woźniak, Martyna Żarów.

Młodzi ludzie przygotowują m.in.: jasełka, misteria pasyjne, spektakle z okazji ważnych świąt, oprawę muzyczną podczas eucharystii. Opiekunami grupy są ks. Robert Żołnierzów i Bożena Kryśków. W przygotowaniach inscenizacji aktywnie uczestniczą rodzice młodych artystów. Za to im bardzo dziękujemy, serdeczne Bóg zapłać.


 

czytaj więcej »

Wypominki

dodano: 2015-10-18 16:11:16

Zbliża się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych i listopad, miesiąc poświęcony ich pamięci. W związku z tym przypominamy, że w najbliższych dniach można składać ofiary na wypominki listopadowe i roczne w kancelarii parafialnej lub w zakrystii. Kartki na wypominki można nabywać w nawach bocznych naszego kościoła i w zakrystii!

                                                                   

czytaj więcej »