Msza odpustowa i festyn 14.08.2016

Jasne słońce się uśmiecha,

Ciepły wietrzyk smaga twarze,

Parafianie dziś przynieśli

Polne kwiaty Pani w darze.

14 sierpnia, wyjątkowo w tym roku, parafia w Lipianach obchodziła  Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj” przygotowało V Odpustową Biesiadę na Rynku. Projekt współfinansowali: Gmina Lipiany, Powiat Pyrzyce, Województwo Zachodniopomorskie.

O godzinie 12.00 ksiądz proboszcz Andrzej Stolarski, ks. Robert Żołnierzów, wicestarosta Powiatu Pyrzyckiego  Bartłomiej Królikowski i przewodniczący Rady Miejskiej w Lipianach Artur Lipski uroczyście otworzyli wystawę z cyklu „Na Pyrlim Szlaku – Obiekty Sakralne na Dawnej Ziemi Lipiańskiej i Pyrzyckiej”.  W tym roku jej tematyka nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polaki. Barwne  fotografie urokliwych wiejskich kościółków, kapliczek i krzyży przydrożnych naszej Małej Ojczyzny cieszyły się wielkim zainteresowaniem licznie przybyłych mieszkańców naszego miasteczka i gości.

O godzinie 13. 00 w kościele p.w. WNMP w Lipianach odbyła się uroczysta  odpustowa Msza Święta, której przewodniczył ks. biskup Henryk Wejman. W swoim kazaniu ks. biskup nawiązał do roku miłosierdzia.  Przed udzieleniem błogosławieństwa zwrócił też uwagę na aktywną działalność lipiańskich parafian pod kierunkiem członków stowarzyszenia „Zaczynaj”, którzy zaangażowali się w zbiórkę datków na remont kościoła. Jak zaznaczył, księża się zmieniają, a Dom Boży pozostaje, więc w naszych rękach  leży jego los.

Następnie licznie przybyli  parafianie udali się na rynek, by po uczcie duchowej uczestniczyć we wspólnej zabawie, z której dochód w całości przeznaczono na remont naszego przepięknego kościoła.                                                                                                                              „ V Odpustową Biesiadę na Rynku” otworzyli:                                                                                                                                                 ks. biskup H. Wejman, ks. proboszcz A. Stolarski, wicestarosta Pyrzyc B. Królikowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Lipianach  A. Lipski.

Przed rozpoczęciem festynu wicestarosta poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego w tym dniu wojewody zachodniopomorskiego pana Piotra Jani.

Po tej  wzruszającej chwili  na scenie pojawił się  zespół „Imo Pecktore”, który pod kierunkiem B. Michalczyka  zaprezentował się w pięknym koncercie pt.  „Zbudowani na Chrystusie”.  Następnie młodzi tancerze ze Szkoły Tańca „Flesz” po mistrzowsku zatańczyli tańce towarzyskie, a  reprezentant  Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego – filia Lipiany zaprezentował swój kunszt gry na fortepianie.  Kapela „ Płomienie” z pełną werwą zagrała nam na cygańską i biesiadną nutę. Zaraz po niej popis dali „Swojaki”,    wprowadzając  słuchaczy w świetny  humor występem „Ni ma jak Lipiany”. Młodzieżowy  zespół  „Freeway” , w którym grają wychowankowie ks. A. Staśkowiaka (naszego byłego wikarego), zagrał na pełnej petardzie i wypłoszył nieco starszą widownię, ale spodobał się młodzieży.

Delektując się kawą i herbatą, pałaszując smakowite ciasta lipiańskich gospodyń, podziwialiśmy popisy artystów. Podczas niepowtarzalnych występów można było: wziąć udział w licznych konkursach  o tematyce historycznej i zabawach sportowych, przejechać się starym motorem  z przyczepką oraz bryczką, zasmakować pajdy smacznego chleba ze smalcem i ogórkiem.  Najmłodsi mieszkańcy Lipian także wspaniale się bawili.  Kosztowali wyborne gofry i przepyszne lody, uczestniczyli w zabawie fantowej, wystawiali uśmiechnięte buzie do malowania, zjeżdżali na dmuchanych zjeżdżalniach, pływali w przezroczystych kapsułach, brykali na kucyku. Nie obyło się również bez kolorowych baloników i świecidełek. No, może zabrakło tylko „cukrowej waty i z piernika chaty!?”

O godz. 20.00, po wręczeniu nagród przez wicestarostę, przewodniczącego Rady Miejskiej i ks. proboszcza rozpoczęła się  potańcówka z okazji urodzin Dębu Piwowara, który obchodzi w tym roku 200. rocznicę posadzenia na lipiańskim rynku. Zespół „Sonata” z Mostkowa przepięknie śpiewał utwory  z drugiej poł. XX w., przy których lipianianie cudownie się bawili.

Bardzo dziękujemy licznie przybyłym biesiadnikom  za fantastyczną zabawę i hojne datki na remont kościoła. Zebraliśmy rekordową  kwotę 10.343,51zł. Kłaniamy się nisko także ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do organizacji imprezy: włodarzom naszej ziemi: Gminie Lipiany, Powiatowi  Pyrzyckiemu, Województwu Zachodniopomorskiemu, mieszkańcom Lipian,   Bankowi Spółdzielczemu w Wolinie Oddział  w Lipianach, instruktorom i rodzicom młodych artystów zespołu „Flesz” i Szkoły Muzycznej w Szczecinie, nauczycielom Zespołu Szkół w Lipianach, nauczycielom Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Lipianach, pracownikom MGOK w Lipianach, Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. A. Osieckiej w Lipianach, MGOK w Lipianach, MOK w Myśliborzu, Piekarni w Lipianach, Radiu Plus Lipiany, Lipiańskiemu Klubowi Sportów Wodnych, OSP Lipiany, lipianiankom, które upiekły smakowite ciasta, Zakładowi Poligraficznemu pp. Staniszewski, E. Jankowskiemu, I. Dykiertowi, służbie liturgicznej naszej parafii, wszystkim artystom, A. Szmidt i W. Wereśniakowi za profesjonalne prowadzenia biesiady.  Jesteśmy wdzięczni „Swojakom”, którzy oprócz tego, że wspaniale zaśpiewali, to także przyczynili się do podwojenia kwoty znajdującej się w jednej z puszek.

Do zobaczenia za rok!

Bożena Kryśków

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj”