Św. Krzysztof - patron kierowców

25 lipca w liturgii wspominaliśmy św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących. Po Mszy św. uczestniczyliśmy w modlitwie poświęcenia pojazdów i błogosławieństwa kierowców z rąk ks. Piotra Kiliana. Tego dnia w szczególny sposób prosimy za wstawiennictwem św. Krzysztofa o Boże błogosławieństwo dla naszych pojazdów mechanicznych i w naszych podróżach. Potrzeba nam Bożej łaski i opieki, aby z roztropnością i bezpiecznie korzystać z naszych pojazdów i zawsze bezpiecznie docierać do celu naszej podróży.

Kult świętego Krzysztofa rozwinął się z końcem V wieku. Jest jednym z 14 Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów. Jest patronem Ameryki i Wilna, patronem mostów, miast położonych nad rzekami, kierowców, przewoźników, flisaków i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, również patronem dobrej śmierci .

Dziś szczególnie warto zastanowić się, jak korzystamy z naszych dróg i pojazdów, jakimi jesteśmy kierowcami.

Rachunek sumienia według dekalogu kierowcy:

1. Czy nie jestem egoistą na drodze?

2. Czy nie jestem ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi na drodze?

3. Czy pamiętam o modlitwie, kiedy wyruszam w drogę? Czy dziękuję za szczęśliwą podróż?

4. Czy jestem życzliwy wobec pieszych?

5. Czy zawsze trzeźwy siadam za kierownicę?

6. Czy dbam o stan techniczny pojazdu, czy zapinam pasy?

7. Czy brawurą i nadmierną prędkością nie zagrażam życiu ludzi?

8. Czy pomagam potrzebującym na drodze?

9. Czy przestrzegam przepisów drogowych?

10. Czy szanuję pracę naszej Policji? Jakim jestem kierowcą? Jakim człowiekiem jestem na drodze?

Modlitwa kierowcy do świętego Krzysztofa:
O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię, przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich, którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.